Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bojuje bok po boku s hvězdným Nibalim. Hirt bude českým trumfem pro Giro

Jan Hirt na archivním snímku ze závodu Kolem Rakouska | foto: CCC Sprandi Polkowice

23 2017
Oba jsou lídry svých týmů, oba výborní vrchaři, oba mají za sebou vysokohorské soustředění, oba se chystají na Giro d ́Italia a oba nyní prověřují formu na závodě Kolem Chorvatska. Tím zatím podobnosti končí. Vincenzo NIbali je už čtyřnásobným šampionem podniků Grand Tour. Naopak na Jana Hirta, o šest let mladšího cyklistu stáje CCC, čeká premiéra na závodech Velké trojky teprve nyní

Při absenci Leopolda Königa v dresu stáje Bora, kterého o Giro připravilo další zranění kolene, to bude právě Jan Hirt, kdo se stane největším českým trumfem na blížící se italské Grand Tour.

Jak ukazují chorvatské kopce, může to být velmi zajímavá podívaná.

Sobotní královská etapa podniku, zařazeného do nejvyšší kategorie Europe Tour vrcholila závěrečným 16kilometrovým stoupáním na Vojak, prémii mimořádné kategorie s průměrným sklonem 6,5 procenta.

Skupina favoritů se neustále smrskávala, oranžové dresy druhodivizního týmu CCC Polkowice však v ní byly stále jasně viditelné.

Tři kilometry před cílem přišly útoky elitních vrchařů.

A záhy udeřili i ti nejsilnější, V čele se oddělila trojice Vincenzo Nibali (Bahrain Merida), Jamie Roson (Caja Rural) a Jan Hirt. Tři nejlepší muži průběžného pořadí závodu válčili mezi sebou.

„To cílové stoupání se podobalo tomu ve druhé etapě: dlouhé, ale pravidelné,“ připomněl Hirt předchozí horskou etapu závodu, kterou dokončil v Chorvatsku na 4. místě.

„Možná, že sobotní kopec byl o něco těžší, ale ne dost strmý pro mé jezdecké vlastnosti. Čekal jsem na dobrý moment na útok. Ten sice nepřišel, ale se svojí formou jsem spokojený.“

K vedoucímu triu se dotáhl Slovinec Jan Polanc z týmu UAE Emirates a okamžitě zaútočil, vytvořil si malý náskok, jenže postupně jej opět dojeli a odpárali. Znovu se utkával jen triumvirát mocných. A Jan Hirt bojoval bok po boku se superstar Nibalim. Velmi příjemný pohled.

Zůstalo to tak až do konce. Ve spurtu se Roson překvapivě prosmýkl na první příčku a díky bonifikaci tím vysvlékl Nibaliho z výsostného trikotu lídra závodu. Hirt dojel ve stejném čase na třetím místě a stejná pozice mu se ztrátou 15 vteřin patří i celkově.

22.dubna 2017 v 16:59, příspěvek archivován: 22.dubna 2017 v 21:10

Roson wins the "queen stage". Hirt and Grosschartner in 3rd and 4th respectively! #ToC2017 https://t.co/nikhpb86Q0

Zbývá poslední etapa do Záhřebu. Už žádné vysoké kopce.

„Ale půjde o velmi nervózní etapu, obtížné finále, takže pozice v pelotonu a udržení koncentrace budou klíčové. Nesmíme udělat jakoukoliv chybu,“ upozorňuje Hirt.

Sobota byla každopádně velmi smutným cyklistickým dnem i na závodě Kolem Chorvatska. Královská etapa začala minutou ticha za Michele Scarponiho, jezdci týmu Astana stáli na startu v první řadě s černými páskami.

„Nebylo jednoduché závodit poté, co jsme slyšeli o Michelu Scarponim,“ vyprávěl Jan Hirt. „Vídali jsme se teď s ním každý den v Sieře Nevadě během našeho tréninkového kempu. Byl tam s Astanou, hovořili jsme spolu, uspořádali jsme i malý turnaj ve stolním tenise. Je to tak smutná ztráta pro cyklistický svět, ale ještě mnohem tragičtější pro jeho rodinu a nejbližší přátele. Byl to velký muž a je těžké uvěřit, že už není mezi námi.“

Spokojený Nibali, skvěle se vracející Schlegel

Po finále chorvatského závodu bude zbývat do startu Gira už jen posledních dvanáct dnů.

„Jsem docela spokojený se současnou formou,“ říká obhájce titulu Vincenzo Nibali, kterého považuje Kolumbijec Nairo Quintana za největšího konkurenta v boji o titul na Giru.

„Důležité je pro mě, že se po soustředění opět dostávám do závodního rytmu, aniž by mě to stálo velké úsilí,“ dodal 32letý Ital.

Podobně hovořil po španělském vysokohorském kempu na webových stránkách své stáje i Hirt: „Cítím sílu v nohách.“

Pro druhodivizní tým CCC bude Giro druhým vystoupením v závodech Grand Tour v historii stáje, divokou kartu dostala od Italů už loni.

Manažer stáje Piotr Wadecki se netají tím, že v Chorvatsku startuje osa týmu, jenž se představí rovněž na Giru.

“Většina z těchto jezdců strávila minulé týdny v Sieře Nevadě,“ uvedl Wadecki. „Věřili jsme, že soustředění na ně bude mít pozitivní dopad a že v Chorvatsku budou schopni bojovat o nejvyšší příčky v celkové klasifikaci.“

Přesně to také činí. Hned za Hirtem se na čtvrté příčce celkového pořadí hřeje Felix Grosschartner a co víc, 7. místo i bílý dres nejlepšího mladíka patří dalšímu Čechovi Michalu Schlegelovi, vracejícímu se po únorové zlomenině klíční kosti.

20.dubna 2017 v 10:12, příspěvek archivován: 22.dubna 2017 v 21:11

Few weeks ago he broke his collarbone. In his first race after the injury, Michal Schlegel takes the lead in youth classification #TOC2017 https://t.co/foLlCPv4qz

V minulosti míval Hirt nejlepší formu v létě

Jan Hirt obsadil v úvodu sezony 21. místo v horské etapě Kolem Andalusie, načež si v březnu velmi dobře vedl ve worldtourovém podniku Kolem Katalánska, kde držel po dvou obtížných horských testech celkové 20. místo.

Bohužel, ve zvlněné 6. etapě, kde nečekaně časný útok Alberta Contadora a stáje Movistar roztrhal peloton na tři velké skupiny, se pak propadl až do té poslední, která dojela mimo časový limit.

Ale i takový den byl velkou školou o „hrátkách“ hvězd před Girem.

V minulosti Hirtova forma vždy postupně narůstala směrem k létu, o čemž svědčí jeho celkový triumf v červencovém závodě Kolem Rakouska v minulé sezoně a 3. místo na témže závodě předloni. Tehdy na sebe upoutal rovněž 7. místem v královské alpské etapě worldtourového klání Kolem Švýcarska.

19.dubna 2017 v 14:30, příspěvek archivován: 22.dubna 2017 v 21:14

This guy is ready for some climbing #TourOfCroatia https://t.co/ucag6w7jEJ

Letos ví, že ta nejlepší forma musí přijít dříve než v létě.

V 26 letech jej čeká debut na Grand Tour.

Cyklistický svět už o jeho vrchařských schopnostech moc dobře ví. V Itálii však budou všichni na Jana Hirta hledět víc než kdykoliv předtím.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze