Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Himálajská“ výzva je pro každého, kdo si myslí, že umí patovat

Putting area Himalayas, golfové hřiště Zbraslav. | foto: Martin Kabát

8 2010
Míček míří do slušného kopce a na terénním zlomu bere nečekaný "brejk". Tenhle putt nevyšel. Zatímco při běžném golfu by některé povahy zanadávaly na zbytečně členitý green, tady by to bylo nepřípadné. Vítejte na území Himalayas, stvořeném jen a jen pro patování.

S nápadem zřídit takovou plochu jako doplňkovou součást areálu přišel golfový architekt Jeremy Ford v době, kdy nová Zbraslav ještě nebyla otevřena. Věděl, že podobný areál se nachází ve skotském St. Andrews.

Nenapodobil ale tamní "patovací links, dal novince takový design, aby odpovídal layoutu celé osmnáctky Prague City Golf Clubu. A tak i české Himálaje lemují typické spill offs, terénní vyvýšeniny s vysokým porostem.

Ostrou zkouškou, co všechno se může na ploše šesti klasických greenů s osmnácti jamkami přihodit, je neoficiální mistrovství republiky v patování. "Každý si myslí, že umí patovat. A kdokoli se na našem mailu může přihlásit," uvedla v den prvního kvalifikačního kola klubová PR manažerka Lucie Motlíková.

Další dvě kvalifikační kola jsou na programu 18. a 21. září, finále se uskuteční v sobotu 2. října. Kdo na Zbraslav do té doby zavítá, za 250 korun, nebo zdarma jako předkrm ke klasické hře může záludnosti "horského" puttingu vyzkoušet.

Putting area Himalayas, golfové hřiště Zbraslav.

A při tom pozor na místní pravidla. Jedno z nich praví, že každá plocha mimo green je považována za aut. Dostane-li se na ni míč, hráč jej musí umístit zpět s trestem. "Možná uděláme i foregreen, ulehčilo by to otáčení sekačky," říká při pohledu na netradiční golfovou plochu greenkeeper Ondřej Doleček.

On je zároveň osobou povolanou zodpovědět otázku, pro účastníky patovací soutěže dost podstatnou: "Green má rychlost osm a půl stopy. To je momentálně naše maximum. Jsme na trošku vyšší rychlosti než u greenů na hřišti, ale do budoucna chci, aby byla stejná."

Budoucnost může mít i republikový šampionát. Podle Motlíkové bude vedení klubu pátrat po podobných areálech v Evropě s cílem vytvořit rozsáhlejší síť soutěží v patování.

Už pro letošní nejlepší české patéry jsou připraveny lákavé ceny v podobě špičkových putterů firmy Honma. Ten pro vítěze v hodnotě 30 tisíc korun. "Je z limitované edice. Pro korejský trh bylo vyrobeno asi 30 nebo 50 kusů, v Česku je tenhle jediný. Je na grafitovém shaftu, hlava dřevěná a vykládaná pravou perletí," láká zájemce o soutěž zástupce společnosti Lubomir Kandilarov.

Ale ani taková skutečně zdařilá ruční práce, perfektně vyvážená hůl, nikomu nezaručí "himálajský" úspěch. Členitost drah je taková, že vyhrát může nakonec i majitel putteru ze setu, zakoupeného z druhé ruky. Stačí dobře přečíst brejky a odhadnout rychlost greenu...Témata: Akce
Najdete na iDNES.czmobilní verze