Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nevím, jestli budu pokračovat, řekla po šampionátu veteránka Hilgertová

Štěpánka Hilgertová na mistrovství světa v Deep Creeku. | foto: Tomáš Dvořák

22 2014
Jessica Foxová, tedy dcera ženy, s níž kdysi bojovala o olympijské medaile, připravila Štěpánku Hilgertovou na mistrovství světa ve vodním slalomu v americkém Deep Creeku o stupně vítězů. Přesto je čtvrté místo české kajakářky v 46 letech skvělým úspěchem.

„Jessica jela famózně, vyhrála tu mezi kanoistkami i kajakářkami. Patří jí moje největší gratulace,“ ocenila dvacetiletou australskou šampionku Hilgertová, které patřil světový trůn naposledy před jedenácti lety.

„Kdyby mi někdo před odletem z Prahy řekl, že budu čtvrtá, tak bych s tím byla spokojená,“ říkala zdánlivě nestárnoucí Češka. „V dnešní době je už postup ze semifinále úspěchem ve všech kategoriích, deset kajakářek se srovná ve čtyřech a půl sekundách, což je hodně vysoko položená laťka. Jsem ráda, že jsem mezi nimi nakonec mohla být. I když po finálové jízdě nejprve převládalo zklamání ze čtvrtého místa.“

Prala jste se s větrem i tratí?
Se vším jsem se strašně dřela. Vím, kde jsem ztrácela. Nemohu však být neskromná. Čtvrté místo je cenné.

Budete nyní pokračovat dál?
Nevím.

Štěpánka Hilgertová na mistrovtsví světa v Deep Creeku.

Ale celá sezona je motivací, abyste pokračovala, ne? Ve Světovém poháru jste byla druhá i třetí.
Přesně tak, je to už moje čtvrté letošní finále. Potvrdila jsem si, že stále patřím mezi top kajakářky, i když dnes jsou tu určitě výraznější osobnosti vodního slalomu než já. I proto pro mě moc znamená, že se držím na jejich úrovni.

Nebylo to jednoduché finále. Nejprve bylo o hodinu odloženo, pak ho doprovázel silný vítr.
A když jsem se blížila ke kombinaci 18-19, tak jsem viděla, jak tam ty tyče cestují. Úplně v klidu jsem z toho nebyla. Ale myslím, že to nebyl neregulérní závod. Spíš měl člověk nepříjemný pocit při rozjíždění. Výsledky ten vítr podle mě neovlivnil, zato pocit z jízdy ano.

Bála jste se, že se finále kvůli počasí vůbec nepojede?

Ale i kdyby se nejelo a počítaly se výsledky ze semifinále, já bych nakonec dopadla stejně a Jessica by taky vyhrála. (směje se) Vždycky si člověk přeje, aby ten závod dopadl, jak má. Ale myslím, že ukončit závod po semifinále by nebylo kdovíjak neregulérní, protože už v něm se nikdo nešetřil, to už jely všechny naplno. Kdyby se ani semifinále vůbec neodjelo a stopnul by se závod po kvalifikaci, bylo by to naopak trochu nefér. V kvalifikaci se taktizuje, ta se nejede nadoraz. Jsem ráda, že to proběhlo až do konce, i když to sevření, že výsledek mohl být malinko lepší, ve mně je.

Jaké jsou vaše celkové dojmy ze šampionátu na americkém kontinentu? Naplnil organizací vaše očekávání?

Určitě se naplnila, jen jsem si představovala, že tribuna bude plnější, i když počasí tomu úplně nepřálo. Ta lokalita je trochu odlehlá, přestože pořadatelé udělali pro diváky maximum a divácká zóna byla komfortní se spoustou atrakcí. Lidi tu ten sport asi moc neznají, proto bylo těžké fanoušky nalákat.

Češi opouštějí mistrovství bez individuální medaile. Co si o tom myslíte?

To je otázka na kouče. Všichni jsme v přípravě udělali maximum. Někdy se to sype tak, že se všem daří, jindy naopak. Je to sport. Voda byla hodně nepříjemná, ale to pro všechny. Snad jen trochu připomínala charakterem francouzské Pau, protože výsledky Francouzů kromě singlkanoistů jsou výraznější, než kdy dřív.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze