Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Heslo českých florbalistů zní: Go to Globen!

24 2006
Stockholm - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Když před dvěma lety přišel tehdejší švýcarský asistent české florbalové reprezentace Sascha Brendler s motivačními plakáty a hesly, většina členů národního týmu jej brala s rezervou. Jenže na MS 2004 nakonec i tahle novinka pomohla českým florbalistům k historické stříbrné medaili a stručná bojová a motivační hesla jsou už na probíhajícím světovém šampionátu ve Švédsku samozřejmostí.

Největším hitem předloňského památného šampionátu ve Švýcarsku bylo heslo "Stop Schwitz!" Po jasném postupu ze základní skupiny totiž v semifinále narazili Češi na domácí Švýcary, kteří si vůbec nepřipouštěli, že by je podceňovaný český tým měl zastavit na cestě do naplánovaného finále se Švédskem a namísto respektu k soupeři už před semifinálovým soubojem plánovali nástup na nedělní přímým přenosem vysílané finále. Jenže čeští florbalisté tehdy v posledních minutách zápasu dvěma góly utišili celozápasové skandování do červena jednotně oděného publika: "Hopp Schwitz!" a na sebevědomé Švýcary pak nakonec na domácí půdě nezbyl ani bronz...

Ve Švédsku tak nyní Češi obhajují stříbrné medaile, ale v hlavním motivačním sloganu letošní florbalové "mise" zmínku o jednom ze tří cenných kovů nenajdete. Aktuální heslo české reprezentace totiž zní: "Go to Globen!" Právě ve světoznámé stockholmské hale o víkendu 6. MS florbalistů vyvrcholí, o medaile si v něm ale zahrají jen dva nejlepší týmy ze základních skupin. Čeští trenéři proto pro všechny hráče připravili základní motivační stránku, kterou mají reprezentanti vylepenou na zrcadlech v hotelovém pokoji i v koupelně.

Celému obrázku jasně dominuje mapa Evropy, na níž je šipkami symbolicky naznačena plánovaná trasa, po níž se Češi dostanou z Prahy až do Globenu. Etapy jsou pak rozděleny podle pořadí soupeřů v základní skupině, s vyjímkou favorizovaného Finska - první vede z Česka do Itálie, druhá z Itálie do Lotyšska, třetí z Lotyšska do Ruska a poslední z Ruska do Globenu. Následující citace z textu nad mapkou pak celý motiv zcela upřesnňuje.

"GO TO GLOBEN! Historie světových šampionátů se vrací na začátek. Před dvěma lety jsme chtěli první medaili - dnes CHCEME DO GLOBENU. Hrát před 16.000 diváky můžete jen jednou za život. Cesta tam nevede přes Finsko, ale přes soupeře, které fanoušci často podceňují. Jen my ale víme, že ITÁLIE, LOTYŠSKO a RUSKO mají sílu, jsou nebezpeční a my s nimi musíme hrát na více než 100%."

Heslo "Go to Globen!" nechybí ani v jedné ze dvou českých šaten v Solnahallen, dějiští zápasů naší základní skupiny. Nápis je velkými písmeny v obou místnostech vylepen nad dveřmi do sprch, v rohu pravé šatny navíc visí velká česká vlajka, na níž ode dneška trenéři hráčům lepí povzbudivé textovky a emaily od českých fanoušků, které týmu pomohly už přede dvěma lety ve Švýcarsku a dodávají jim sílu i letos (případný kontakt na českou výpravu je na telefonu +420775339323 nebo emailu vilas@cfbu.cz).

Před každým zápasem navíc hráči přímo v šatně dostávají i konkrétní motivačním papír k aktuálnímu soupeři, který velmi pečlivě a vtipně propracoval lídr týmu Radim Cepek. A stejně jako předloni na MS ve Švýcarsku zní i letos v šatně pár desítek minut před úvodním hvizdem vždy speciální motivační hudba, skladba nebo třeba zvukový úryvek z nějakého filmu, při kterém se hráči každý po svém na malou chvilku zcela ponoří do svého vnitřního soustředění.

Nejinak tomu bude v českých šatnách v Solnahallen i dnes večer. V 19 hodin začíná pro český tým prostřední a rozhodně nejnáročnější "lotyšská etapa" na vytyčené cestě do Globenu. Pokud ji svěřenci trenérů Skružného, Zlatníka a Tilandera zvládnou, budou už více než jednou nohou pod kopulí světoznámé stockholmské haly.

Autor:


Témata: Reprezentace, Hesla
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze