Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Herajt byl rád, že si v Koldingu zachytal, ale ten výsledek...

ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

10 2016
Kiolding (Od našeho zpravodaje) - Běžela 23. minuta zápasu 2. předkola Poháru EHF, když se dostal na hřiště Filip Herajt, předtím si se střelci Koldingu nevěděl rady ani zkušený Jan Štochl, ani druhý brankář Karel Šmíd. Ne, že by 19letý mladík kanonádu dánského celku zastavil, ale pár dobrých zákroků předvedl a tak vydržel až do konce utkání. Talent úvodní duel v Dánsku prohrál 23:38 a už před domácí odvetou je ze hry o postup.

„Ten výsledek je krutý, ale myslím, že odpovídá realitě dění na hřišti,“ hlesl Herajt. Dvě tisícovky diváků, mezi nimiž byla i skupinka fanoušků Plzně, pomalu odcházeli a házenkáři Talentu Robstav-M.A.T. Plzeň dál seděli se sklopenými hlavami na střídačce, někteří se šli protáhnout, jiní rychle zmizeli v šatně. Právě před chvílí poznali, jak chutná střet se špičkovým evropským mužstvem.

Pro vás to byl ostrý křest ohněm. Jaké jsou pocity po zápase?
Vysoko jsme prohráli, takže nic moc... Jsem rád, že jsem se dostal do branky, nečekal jsem to. Když jsem ale viděl, jak se zápas vyvíjí, pomalu jsem se připravoval, že by mohlo dojít i na mě.

A on skutečně přišel od trenéra Šetlíka pokyn: Jdi do brány.
My jsme před zápasem věděli, že začne Honza. Pak není dané, kdo je dvojka a trojka, ale většinou dostává přednost Karel. Já se ale připravuju na každý zápas stejně.

Co dělá gólman na lavičce? Sleduje střelce soupeře nebo na to už je při zápase pozdě?
Soupeře mám většinou nastudované dopředu, ze hry Koldingu jsme měli dvě videa. Ty nejlepší střelce jsem si vypsal a zaměřil se v přípravě na ně. Při zápase jde také sem tam kouknout, ale to už toho nelze moc stihnout.

Tady asi bylo na první pohled patrné, že soupeř má daleko vyšší kvalitu než jste zvyklí z extraligy.
Určitě, i silově to bylo úplně jinde. Navíc si krásně podrželi balon, i když šli do kontaktu. Téměř vůbec si nenechali přerušit rozehrávku. Byla paráda se na ně koukat.

V brance už to asi potom tak příjemné nebylo, když na vás šla jedna rána za druhou.
Bylo to těžké. Já jsem navíc z dorostu a juniorského nároďáku zvyklý chytat od začátku a vyhovuje mi to víc, než když naskočím až v průběhu zápasu. Dokážu se lépe namotivovat, ale s tím teď v Dánsku problém nebyl.

Proč?
Diváci byli perfektní, atmosféra byla super. Už při rozcvičce mě to vtáhlo do boje. Jen škoda toho výsledku.

Trenér Šetlík tvrdil, že rozhodl ten začátek, kdy jste za sedm minut prohrávali 1:8. Co jste si v té chvíli říkali na střídačce?
Snažili jsme se kluky, co byli na hřišti uklidnit, protože jsme dělali hodně technických chyb. A doufali jsme, že se trochu vzpamatujeme. Ještě, že celý zápas nevypadal jako těch prvních deset minut. (hořký úsměv)

Odpovídá výsledek průběhu zápasu?
Asi ano, možná jsme mohli prohrát menším rozdílem, ale dělali jsme příliš chyb. Trenér nás upozorňoval, že prvních patnáct minut může rozhodnout celý zápas a bylo to skutečně tak.

Co se dá za týden do odvety zlepšit?
Musíme zapracovat na obraně, na nám moc nefungovala. Bylo tam hodně proskoků na brankoviště, to se pak těžko chytá. No a v útoku nesmíme ztrácet tolik balonů.Najdete na iDNES.czmobilní verze