Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Švédský golfový šampion: šibal, jenž hrál jen ve slipech

Henrik Stenson po triumfu na British Open. | foto: AP

19 2016
Golfista Henrik Stenson proslul tím, že pojmenoval svůj sněžný skútr Stalin. Zřítil se na žebříčku, prodělal jmění. Hrál úder skoro nahý... A až teď zazářil tak, jak si dlouho přál.

Cítil, že po všech patáliích nastala jeho chvíle. „Nechtěl jsem to vykřikovat, ale věřil jsem, že tentokrát to vyjde,“ řekl Stenson.

Blížil se závěr britského The Open a Američan Phil Mickelson válel. „Z mých výkonů to byl ten nejlepší, který nestačil na vítězství,“ pravil.

Ve skotském Troonu zářil. Po nedělních šesti ranách pod par končil na skóre –17. Ale Stenson ho trumfl: minus osm v posledním kole a celkem 20 úderů pod normu hřiště. Ve čtyřiceti se stal prvním švédským šampionem podniku kategorie major. V minulosti se vzácnému titulu přiblížil, byl čtyřikrát třetí a jednou druhý. A též se ocitl v propastech s titěrnou nadějí na spásu.

Dvakrát se v tíživé krizi řítil po žebříčku. V roce 2003 vrcholily jeho potíže na odpališti. Míčky ho neposlouchaly. Děsil se, že trefí někoho z diváků. Jednou prchl ze soutěže už v průběhu prvního kola. Probral se až na 500. pozici. Ovšem rok poté už byl zpět v Top 15.

V květnu 2009 ovládl pátý největší turnaj v kalendáři The Players Championship a vystoupal na čtvrté místo. Jenže vzápětí se musel vyrovnat se ztrátou sedmi milionů dolarů, když byl za podvody zatčen a posléze odsouzen miliardář Allen Stanford, majitel investiční společnosti, jež Stensona podporovala.

Aby toho nebylo málo, postihla jej úmorná nemoc, jíž se nakazil při dovolené na Maledivách. Do února 2012, kdy se z něj stalo číslo 230, po golfových jevištích jen vrávoral.

Mířil do sféry zapomnění. I tentokrát povstal. V závěru sezony 2013 sbíral triumfy i tučné šeky. Částky na nich uvedené dosáhly téměř 18 milionů dolarů. „Ale jsou to jen peníze,“ podotkl vesele. „A peníze jsou jen kusy papíru.“

Jak vám ty papírky změnily život, Henriku? „Myslím, že největší rozdíl je v pozornosti médií. Dřív na moje tiskovky chodilo tak pět novinářů. Teď už jich je kolem sedmi!“

Šibal z Göteborgu si s chutí dělá „šoufky“ ze sebe i ostatních. Na dva kolegy vybafl z balkonu hotelového pokoje s kapucí přetaženou přes hlavu. Jiným půjčoval při autogramiádě tužku nabitou elektřinou. Svůj červeně nalakovaný sněžný skútr pojmenoval Stalin, neboť je to prý rudá potvora. Časopisu Golf Digest sdělil, že nejlepší rada, kterou někomu dal, je: „Nejez žlutý sníh!“

Při turnaji na Floridě v březnu 2009 mu míček spadl do bahna. Odložil oděv i boty, aby si je neumazal, a hrál úder pouze v bílých slipech značky Björn Borg. Tenisový král býval jeho dětským vzorem. Teď je sám Stenson doma hrdinou.

Autor:


Témata: Golf, Björn Borg
Najdete na iDNES.czmobilní verze