Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jiranová si užije šampionát i ve štafetě s Hejnovou a Rosolovou

Helena Jiranová | foto: ČTK

6 2015
Páteční jedenáctá hodina. To bude okamžik, kdy se zastaví svět pro kolínskou atletku Helenu Jiranovou. Zaklekne do bloků k rozběhu na 400 metrů při hovém mistrovství Evropy v pražské O2 areně. V její atletické kariéře to bude zatím jednoznačný vrchol.

„Nějak mi to ani nedochází, že bych měla za pár hodin běžet,“ uvedla včera dvacetiletá atletka. „Nervozitu necítím. Spíš se na závod těším a hodlám si to užít.“

Stačila jste si už prohlédnout halu?
Průběžně jsem sledovala, jak se staví ovál a dnes dopoledne jsme tam byli na tréninku. Bylo tam mnoho jiných atletů a tak jsme nic moc nestihli udělat, ale na naladění to stačilo.

Má být vyprodáno. Jak se těšíte na atmosféru?
Na atmosféru se těším moc a jsem na to i zvědavá, jak bude fandit domácí publikum. Doufám, že za pořádného fandění si doběhnu alespoň pro osobní rekord.

Závodila jste už někdy v podobné kulise?
Nikdy předtím jsem před takovým publikem nezávodila. Hlavně ne v hale, kde je vše slyšet mnohem více. Doufám, že bude podobná a možná ještě lepší atmosféra než byla například na Zlaté tretře v Ostravě anebo při mistrovství světa juniorů.

S jakým umístěním budete spokojená?
Pro mě osobně už je veliký úspěch, že jsem se dostala do individuální disciplíny. Postup do semifinále by byla třešnička na dortu. Samozřejmě udělám vše proto, abych se tam dostala, a když to vyjde, bude to super.

Na halovém šampionátu poběžíte dvě disciplíny. Hladkou čtvrtku a pak také štafetu. Na kterou z nich se těšíte víc?
Nejde říct, na co se těším víc. Kdybych si měla vybrat, tak asi hladkou čtvrtku. Je to přece jen disciplína, na kterou se specializuji a byl to můj cíl. Na štafetu se ale samozřejmě těším taky.

Poběžíte v ní ve společnosti Zuzany Hejnové nebo Denisy Rosolové. Zážitek?
Doufám, že ve štafetě poběží obě. Jsou to obě velké atletky, které dosáhly velkých úspěchu a pro mě je to obrovská zkušenost být v jejich přítomnosti. Obě je moc obdivuji a těším se.

Už víte, na jakém úseku poběžíte?
Je více méně jasné, že první ani poslední to nebude. Tyto dva úseky si rozdělí právě Zuzka Hejnová s Denisou Rosolovou. O konečném rozdělení úseků se rozhodne až v sobotu večer, kdy se musí odevzdat soupiska.

Díky vašim časům byste měly patřit ke kandidátkám na medaili? Cítíte to podobně?
Popravdě jsem o tom ani moc nepřemýšlela. Uvidíme, jak to dopadne.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze