Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mistryně světa Hejnová prozradila jméno nového kouče. Je jím Němec Balzer

Atletická šampionka Zuzana Hejnová a její nový trenér Falk Balzer | foto: Tomáš Macek, MAFRA

6 2016
Němec Falk Balzer je novým koučem dvojnásobné mistryně světa Zuzany Hejnové. Překážkářka odtajnila jméno svého nového trenéra na tiskové konferenci v Praze.

Pětačtyřicetiletý Balzer je bývalým sprinterem na 110 metrů překážek, stříbrným z mistrovství Evropy 1998 v Budapešti a aktérem olympijských her 2000 v Sydney. V kariéře měl i dopingový škraloup s užitím nandrolonu. „Ale to je minulost. Takový problém měla řada současných trenérů,“ říká Hejnová.

Trenérem je Balzer od roku 2003, v současnosti má na starost spíše mladší svěřenkyně. V minulosti však vedl rovněž Anju Rückerovou, někdejší vicemistryni světa na 400 metrů z roku 1999.

Balzera doporučila Hejnové bývalá česká čtvrtkařka Helena Fuchsová, která se znala právě s Rückerovou.

Česká překážkářka s ním bude střídavě trénovat v Německu, především za hranicemi v Hofu, a v Praze, kam za ní bude kouč vždy na týden dojíždět. Společně plánují i soustředění, pravděpodobně v nových destinacích v Turecku či v Dauhá.

Fotogalerie

Co se týče klubové příslušnosti, zůstává nadále členkou Dukly Praha.

Hejnová už minulý týden oznámila, že se rozešla s trenérem Daliborem Kupkou, pod nímž se připravovala poslední čtyři roky a ovládla světové šampionáty v Moskvě 2013 a Pekingu 2015.

Letos na hrách v Riu skončila po sérii zdravotních komplikací čtvrtá.

„Po Riu jsem přemýšlela, jakou cestou se vydat dál, a dospěla jsem k tomu, že bych chtěla udělat změnu. Tak jsme se dohodli na ukončení spolupráce,“ uvedla před týdnem v prohlášení Hejnová.

„Bylo to těžké, ale cítila jsem, že tu změnu potřebuji. Daliborovi musím být vděčná za dosavadní úspěchy. Z naší spolupráce si beru mnoho pozitivního.“

Zatímco ještě na hrách avizovala, že příští sezona, vrcholící světovým šampionátem v Londýně, může být její definitivně poslední, nyní už smýšlí jinak.

„S přestupem jsem získala také novou motivaci. Nemyslím si, že to bude můj poslední rok,“ naznačila. O olympijských hrách v Tokiu 2020 však zatím hovořit nechtěla. „Ty jsou daleko.“

Komunikovat zatím budou s koučem anglicky, Balzer tuto řeč dobře ovládá, v minulosti trénoval také v Americe. „A navzájem se budeme učit naše dvě rodné řeči,“ pousmál se.

„Už jsem si koupila němčinu pro samouky,“ doplnila Hejnová.

Nový trenér se chce prvotně zaměřit na úplné doléčení achillovky, se kterou měla letos trable - a také na to, aby ji atletika začala zase bavit.

„To bude hlavní cíl do halové sezony. Soustředíme se i na Zuzaninu rychlost,“ naznačil. Proto dost možná bude v hale startovat na trati 60 metrů překážek.

„Do čtvrtky mě Falk v hale nebude nutit. Prvotní je pro mě samozřejmě léto,“ zdůraznila Hejnová. Na rozdíl od reprezentační kolegyně Rosolové neuvažuje, že by si v zimě čistila hlavu halovým pětibojem. „Přeci jen nejsem nejmladší a zdraví si musím hýčkat. Což při pětiboji moc nejde.“

V Londýně se příští rok v srpnu chce potřetí v řadě stát mistryní světa na 400 metrů překážek.

„Pevně věřím, že to může dokázat,“ ujišťuje Balzer.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze