Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hegemonie planického mamuta skončí. V Norsku i Rakousku se bude létat dál

Švédský skokan Isak Grimholm letí během závodu Světového poháru v Kulmu | foto: Reuters

19 2010
Světové rekordy v letech na lyžích jsou spjaty se slovinskou Planicí. Tamní můstek je totiž největší na světě. Zatím. V norském Vikersundu a na Kulmu v Rakousku se chystají v nejbližších letech k rekonstrukcím, aby se na nich létalo až ke 250 metrům.

Planická Letalnica si drží pověst největšího můstku světa nepřetržitě od roku 1987, kdy na ní Polák Pjotr Fijas dolétl do vzdálenosti 194 metrů a od té doby světové rekordy padají pouze tam. Aktuální maximum Nora Björna Einara Romörena z roku 2005 má před dnes startujícím mistrovstvím světa hodnotu 239 metrů.

Ve Vikersundu a na Kulmu v Bad Mitterndorfu/Tauplitzu jsou nejdelší lety zhruba o dvacet metrů kratší, což by však měly změnit plánované úpravy, o nichž představitelé obou můstků informovali v těchto dnech.

V Norsku chystají přestavbu kvůli příštímu šampionátu v letech v roce 2012, jehož pořadatelství Vikersund získal v souboji s Harrachovem. Rekonstrukce slavného můstku, který s úpravami funguje od roku 1936, bude stát 80 milionů norských korun (zhruba 254 milionů českých korun), z toho 23 milionů ve čtvrtek přislíbil stát.

"Ať si v Planici ještě světové rekordy užijí, ale v roce 2012 to převezmeme my ve Vikersundu," řekl bývalý norský reprezentant Clas Brede Braathen, jenž je v národním lyžařském svazu šéfem úseku skoků.

Podobné plány ovšem mají tamní organizátoři i s Kulmem. Ti požádali Mezinárodní lyžařskou federaci FIS o povolení, aby mohli prodloužit nájezdovou stopu a změnit takzvanou Hill Size, tedy místo bezpečného dopadu, z 210 až na 250 metrů.

Na světě je pouze pět funkčních mamutích můstků, vedle Planice, Vikersundu a Kulmu se létá ještě v Harrachově a německém Oberstdorfu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze