Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Výběhy a činky. Házenkářští mistři z Plzně dřou v Alpách

Házenkáři Plzně odjíždějí na soustředění v Rakousku. | foto: Petr EretMAFRA

19 2016
Tschagguns (od našeho zpravodaje) - V údolí Montafon, které se táhne mezi rakouskými Alpami pár desítek kilometrů za Bregenzem, nabírají od pondělí kondici házenkáři Talentu M.A.T. Plzeň. Tým po zisku mistrovského titulu ještě absolvoval rekondiční blok, po dovolené se sešel až v neděli před odjezdem na soustředění.

„Zdá se mi to jako včera, kdy jsme se rozcházeli po oslavě třetího titulu a už jsme tady zase,“ přivítal hráče na soustředění v rakouském Latschau Pavel Drobil, jeden z šéfů trojnásobných českých šampionů.

„Titul jsme získali třikrát v řadě, takže bychom se letos zase rádi posunuli o trochu dál. Chtěli bychom zkusit postoupit do základní skupiny evropského poháru,“ naznačil Drobil týmu plány pro nadcházející sezonu. Talent bude hrát opět Pohár EHF, možné soupeře se dozví už po úterním losu ve Vídni.

Teď pobývají plzeňští házenkáři o pár kilometrů dál, pod vrcholem Golm ve stejnojmenném penzionu. V Rakousku už jsou i dva nováčci - pivot Jakub Šíra, který přišel ze Zubří, a především brankář Jan Štochl. Odchovanec plzeňské házené se vrací do Česka po 11 letech strávených v Německu. V Talentu bude hrajícím asistentem a mentorem mladých brankářů Karla Šmída a Filipa Herajta.

S týmem zatím nejsou srbské posily Mihajlo Mitič (ročník 1995) ani Luka Stojanovič (1998), kteří se připravují s juniorskými reprezentacemi své země na evropské šampionáty do 20 a 18 let. „K nám by se měli připojit v průběhu srpna,“ upřesnil Drobil.

Ale dost oficialit. V pondělí dopoledne už házenkáři vyrazili na stadionek v Bludenz. Rozdělili se do dvou skupin, zatímco jedni kroužili pod dohledem kondičního kouče Pavla Kleisnera na tartanovém oválu osmistovky a na závěr si dali dva kilometrové úseky, druzí posilovali s trenérem Šetlíkem.

„Jestli bude nějaký rozhovor, tak si asi postěžuju,“ utrousil plzeňský střelec Milan Škvařil, když zvedal činku. Všichni rádi vzpomínali na loňskou celodenní túru do hor, která se jim rázem zdála ve srovnání s letošní dřinou příjemnou procházkou. „Příště, až budeme fasovat oblečení, tak asi budu mít XL,“ komentoval posilování zase křídelník Petr Vinkelhöfer.

Hráči sice „remcali“, ale všichni poctivě makali. A stejné to bylo i odpoledne. Třetí, už lehčí fáze přišla po večeři. V úterý se scénář opakuje, až ve středu večer je na programu sauna a rehabilitace. „Všichni víme, že je přes léto potřeba potrénovat, abychom měli dost sil na náročnou sezonu,“ říkal už před odjezdem Michal Tonar. „Kdo je na tom dobře fyzicky, je odolnější i psychicky,“ prohlásil v rakouských Alpách trenér Martin Šetlík.

Odpolední fáze proběhla na travnatém hřišti ve Schrunsu, kde se minulý týden připravovali fotbalisté anglického Evertonu. Ti tady ještě v sobotu porazili 1:0 Jablonec, když si trenérskou premiéru na lavičce odbyl někdejší slavný fotbalista Ronald Koeman. Hned po zápase pak nabrali Angličané směr Liverpool. „To asi věděli, že přijedeme,“ prohodil Šetlík s úsměvem na rtu.

Na hřišti to už taková legrace nebyla. Házenkáři českého šampiona dostali hned první den rakouského soustředění pořádně zabrat. „Hlavně, že jsme prý zase začali zvolna,“ ulevovali si nahlas. Perličkou odpolední tréninkové dřiny bylo tahání bobů se stokilovou (!) zátěží činek po travnaté ploše...

Utěšovat je mohl fakt, že se vše odehrávalo v nádherné scenérii. Okolní kopce byly zalité sluncem, ale na vrcholcích ležel sníh.

„Slunečného počasí by tady mělo být minimálně,“ prorokoval jim plzeňský rodák Marek Mašát, který v Alpách provozuje penzion Golm od roku 2007. Jenže házenkáři Talentu nejsou v Latschau na dovolené, nabírají kondici před náročnou sezonou, na jejímž konci chtějí slavit další titul.

A co víc, chtějí se výrazněji prosadit i v pohárové Evropě.Najdete na iDNES.czmobilní verze