Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkářský Zidane mění dotek s míčem ve zlato

Nikola Karabatič | foto: AP

21 2010
Wiener Neustadt (od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Čestným výkopem zahajoval fotbalový zápas na Stade de France, s bývalou megahvězdou Zinedinem Zidanem jsou oba velvyslanci nadace na podporu těžce nemocných dětí. Vydělává miliony, je idolem. A mimochodem, hraje házenou. Nesedí to? Nikola Karabatič dal pojmu házenkářská superstar nevídaný rozměr.

I to, jak včera proti Čechům řídil francouzský útok, bylo jen zlomkem jeho schopností.

Karabatičovi je 25 let a už vyhrál vše. Je mistrem světa, olympijským vítězem z Pekingu, nejlepším házenkářem světa. Sebevědomým střelcem i geniálním tvůrcem hry.

K tomu přidejte svaly gladiátora, profesionální úsměv a máte mix, který se hodí do jakéhokoli sportu.

"Nikola je značka sama o sobě. Do reklamy jej chtějí francouzské firmy ze všech oblastí," popisuje český kapitán Karel Nocar, který hraje v tamní lize, kam se Karabatič loni vrátil z německého velkoklubu z Kielu. Ten patří k nejlepším na světě, jenže domov volal a Nikola ho vyslyšel. "A teď je tu skoro miláček národa," říká další Čech z francouzské soutěže Jan Stehlík.

Karabatičův talent se proměnil v ryzí zlato na hrách v Číně. Házenkářům kynuly davy na Champs-Elysées a Karabatič se stal v zemi fotbalu a ragby nefalšovanou star. "Lidi se k olympiádě pořád vracejí a gratulují," říká.

Syn srbské matky a chorvatského otce jim splnil přání. A plní jej i sobě: vrátil se do Montpellier, kde má k sobě kromě českých spoluhráčů Juříčka a Sobola i bratra Luku, také velký talent. "Naše rodina je jako klan. Voláme si denně," popisuje.

"Až v 35 letech skončím s házenou, pojedeme s bráchou na cestu kolem světa. Chci mít dost peněz stranou, abych si konečně mohl dělat jen to, co chci."

Peníze mu jistě chybět nebudou. Už proto, že teď chce vyhrávat velké trofeje a dělá to dokonale. Další může přidat teď na Euru.Najdete na iDNES.czmobilní verze