Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkářský experiment: Muži i ženy spolu hrají Valašský pohár

Olomoucká házenkářka Kateřina Růžičková (vlevo) se snaží přejít přes zlínskou Kláru Talašovou. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

19 2010
Z hledání haly na přátelské zápasy může vyrůst příjemná tradice, která v republice nemá obdoby. V Zubří zítra začíná házenkářský Valašský pohár, kterého se zúčastní mužské i ženské týmy.

"Chceme, aby turnaj zpropagoval házenou," přeje si trenér Gumáren Zubří Jiří Mika. "Naši diváci jsou zvyklí namužské zápasy. Ženská házená pro ně může být zpestřením," dodal.

Valašský pohár v házené 2010

Pátek
M: Zubří – Pov. Bystrica 16.30
Ž: Zlín – Poruba 18.30
M: Maribor – Lubin 20.00
Sobota
Ž: ŠKP Bratislava – Bánovce 10.00
M: Zubří – Lubin 11.30
M: Pov. Bystrica – Maribor 13.30
Ž: Zlín – Bánovce 15.30
Ž: Poruba – ŠKP Bratislava 17.00
M: Lubin – Pov. Bystrica 18.30
Neděle
Ž: Zlín – ŠKP Bratislava 9.30
M: Maribor – Zubří 11.00
Ž: Bánovce – Poruba 13.00

Zuberský klub pořádá mužský turnaj pravidelně. S nápadem na společnou akci přišel trenér zlínských žen Dušan Poloz. Vedly jej k tomu společenské, ale hlavně prozaické důvody. Sportovní hala Euronics ve Zlíně prochází rekonstrukcí, takže družstvo nemůže hrát přátelská utkání v domácím prostředí.

"Děláme to pro radost hráčů i hráček," podotkl Poloz. "Zubřané letos turnaj zorganizovali za nás, příští rok jim to chceme oplatit." Kvalitnější podívanou nabídnou mužské zápasy. Vedle českého vicemistra přijede finalista slovinského poháru Branik Maribor, finalista polského poháru Zaglebie Lubin a Povážská Bystrica. "Představí se tady dobré mančafty," pochvaluje si Mika.

Domácí tým odehraje turnaj v silně improvizované sestavě. Po letním exodu zkušených hráčů sestava výrazně prořídla i během přípravy. Na vině jsou zranění. Proto nenastoupí Tomáš Číp, Tomáš Mičkal, Marek Třeštík, Miroslav Jurka a nejisté je nasazení Martina Stržínka. Navíc na studijním pobytu v zámoří je Štěpán Randýsek.

"Turnaj pro nás měl být generálkou na extraligu, ale kvůli zraněním nebude. Vůbec netuším, v jakém složení budeme hrát," posteskl si Mika. Ještě víc jej trápí, že Číp s Mičkalem se do extraligového startu neuzdraví.

Ženský turnaj obsadí pouze interligové celky. Vedle Zlína dorazí slovenský šampion ŠKP Bratislava a nováčci z Poruby a Bánovců nad Bebravou. "Ani pro nás turnaj nepředstavuje generálku na sezonu, ale už potřebujeme uhrát slušný výsledek. Příprava je hodně tvrdá, na hřišti se zatím trápíme," poznamenal Poloz.

Jeho výběr rovněž není kompletní. Reprezentační spojka a zuberská rodačka Petra Růčková si ze soustředění v Norsku přivezla naražený nárt. "Dva týdny netrénovala, ale v neděli by to mohla zkusit," věří zlínský kouč.

Družstvo v úvodu čeká Poruba, proti níž nastoupí v úvodním extraligovém zápase. Polozovi to ale nevadí. "Už jsme s ní jednou hráli, tentokrát nasadíme jiný styl. Taktiku pro interligu tím neodkryjeme," je si jistý.

Syn zlínského trenéra Poloze asi nastoupí v dresu Zubří

Trenér zlínských házenkářek Dušan Poloz bude na nadcházejícím Valašském poháru v Zubří sledovat zápasy místních mužů mnohem důkladněji, než je zvyklý. V sestavě se zřejmě objeví jeho šestnáctiletý syn David.

"Jsem na něj moc zvědavý," těší se Poloz. "Dlouho hrával hokej, házené se věnuje jen čtyři roky. Jestli má v sobě házenkářské geny, tak spíš po dědovi než po mně," pousmál se.

O zápasové premiéře svého syna v dresu českého vicemistra se dozvěděl netypicky. Od zuberské opory Ondřeje Miky.

"Hecoval mě, že prý dlužím do zuberské kabiny basu piv. Nechápal jsem za co," divil se Poloz. "Teprve pak jsem zjistil, že kvůli mladému," dodal.

Za případné nasazení Poloze juniora v mezinárodním turnaji může velká marodka. Zubřanům chybí šest hráčů ze základní sestavy, přitom je čekají tři těžká utkání ve třech dnech.

"Šanci proto dostanou také dorostenci, Dušanův syn je jedním z nich," vysvětlil kouč Gumáren Zubří Jiří Mika.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze