Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý reprezentační brankář házenkářů přišel při zákroku o kus prstu

Josef Kučerka v brance Hranic. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

4 2015
Hrůzostrašný okamžik prožil házenkářský gólman Josef Kučerka v nedělním utkání Hranic s Frýdkem-Místkem. Třiačtyřicetiletý veterán v brance Cementu po jednom ze zákroků přišel o kus prstu. Přes veškerou snahu se ho nepodařilo zachránit. „Byla to neskutečná shoda okolností,“ doteď nechápe Kučerka.

Běžela předposlední minuta a zápas už byl rozhodnutý, vždyť domácí Cement vedl jasně 38:29. Kučerka, který se tento zápas vracel po zápalu plic, předvedl další úspěšný zákrok a vyběhl pro vyražený míč.

Josef Kučerka

Hranický brankář Josef Kučerka čelí šanci, ve které je David Študent z Přerova.

Zlínský rodák si udělal velké jméno ve Francii, v zemi házenkářských mistrů světa a olympijských vítězů strávil jedenáct let, většinou v korsické metropoli Ajacciu, potom ještě v St. Raphaelu. Po návratu ze zahraničí pomáhá mezi elitou Hranicím. Má za sebou i pestrou reprezentační minulost, příležitost dostával hlavně v druhé polovině devadesátých let. Absolvoval tři mistrovství světa a dva evropské šampionáty.

„Chtěl jsem rychle rozehrát a tak jsem se rukou od tyčky odrazil, jako jsem to za kariéru udělal milionkrát. Ale prst se mi asi dostal do háčku, do kterého se naplétá síť,“ vysvětluje.

Energie, kterou gólman vložil do rychlého startu ale zapříčený prostředník levé ruky nevydržel. „Začalo se to hrnout od druhého článku, poslední článek uletěl úplně,“ popsal zlínský odchovanec následky otřesné náhody.

Hned na hrací ploše zabalili zbytek prstu do chladného prostředí. V hranické nemocnici provedli základní ošetření a převezli Kučerku do olomoucké Fakultní nemocnice na oddělení plastické a estetické chirurgie. I přes veškerou snahu nebylo možné utržený kus prstu zachránit.

„Nejdříve lékaři zkoumali, zda by nešlo utrženou část přišít, ale řekli mi, že ten kousek je v tak špatném stavu, že by nebylo dobré ho přišívat zpátky,“ popsal Kučera.

„Mohli by to zkusit, ale doba léčení by mohla být rok i déle a pravděpodobně bych o prst stejně přišel. Když se jedná o amputát, musí to pacient, pokud je při vědomí, schválit. Odsouhlasil jsem tedy, že bude lepší část prstu amputovat. Velkou roli hrálo to, že je to na levé ruce a já jsem pravák,“ dodal brankář, který zřejmě přišel o jeden a půl článku.Najdete na iDNES.czmobilní verze