Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Extraligové kluby kritizují házenkářský svaz, vedení se brání

Momentka z extraligového duelu mezi házenkáři Nového Veselí (modrá) a Plzně | foto: Petr Lemberk, MAFRA

5 2017
V záplavě emocí se blíží start nejvyšší soutěže házenkářů. Extraligové kluby vrší obvinění na špatnou práci svazu, vedení české házené se kritice brání.

kluby obvinily Český svaz házené (ČSH) z neprůhledného financování, z nedostatečné komunikace ohledně nové sezony či z vyšších nákladů, což má být pomsta za to, že odmítly česko-slovenskou ligu. Svazové vedení namítá, že s kluby komunikuje pravidelně a jedinou změnou oproti minulému ročníku je, že ligové celky financují delegáty.

„Je deset dní do začátku letošního ročníku extraligy a zástupci svazu si dosud nenašli čas se s účastnickými kluby potkat a probrat alespoň technické aspekty soutěže, kterou sami řídí,“ uvedl mimo jiné v pátečním prohlášení předseda ligové asociace Jan Schneider, který zároveň tvrdí, že kluby nemají k dispozici oficiální rozpis soutěže.

Svaz dále obvinil z toho, že na kluby přenáší vyšší náklady a má neprůhledné financování. „Svaz letos na státní podpoře získal asi o 31 milionů více než vloni. V programu určeném mimo jiné právě na rozvoj soutěží je meziroční nárůst dotace o 14,6 milionu. My však z těchto prostředků nejen, že nic neuvidíme, svaz po nás dokonce vyžaduje navýšené finanční plnění oproti sezoně loňské,“ tvrdí Schneider s tím, že jde o pomstu prezidenta svazu Radka Bendla za odmítnutí česko-slovenské ligy.

Vedení s kritikou nesouhlasí. „S extraligovými kluby komunikujeme pravidelně, a to jak vedení ČSH, které se letos již pětkrát sešlo se zástupci klubů, tak i ředitel extraligy a pracovník soutěžního úseku. Poslední velká schůzka proběhla v červnu a vedle mne se jí zúčastnili Daniel Čurda z Dukly, Vojtěch Srba z Lovosic, Jaroslav Hudeček z Karviné a Lubomír Kavka z Frýdku. Na schůzce byl například na žádost klubů navýšen počet klubů v extralize na dvanáct či bylo odsouhlaseno, že finanční podpora ČSH na marketing klubů bude náležet pouze za umístění v soutěži a v Českém poháru,“ uvedl Bendl v prohlášení pro ČTK.

„I na základě této schůzky jsme upravili pravidla a mechaniku české extraligy a v průběhu července jsme na webové stránky ČSH uveřejnili rozpis soutěže, v tištěné formě vše odešlo klubům 30. srpna,“ dodal.

Odmítl i nařčení z neprůhledného financování. „Přesto, že předběžný návrh rozpočtu pro letošní rok byl Radě ČSH předložen na jednání již 21. ledna, konečné rozhodnutí ministerstva školství o přidělení prostředků v rámci dotací jsme obdrželi teprve 1. září. Až nyní je jasné, že letos můžeme počítat s podporou ve výši, která je meziročně v celkovém součtu vyšší o 22 milionů korun. Ty však musí být účelově využity.“

„Kluby také zmínily, že v letošním roce jsou na ně ze strany svazu kladeny větší finanční nároky. Jejich povinnosti spojené s účastí v extralize ale zůstaly stejné jako v minulé sezoně. Jediný rozdíl, který v tomto roce nastal, je placení delegátů. Letos si je už kluby platí samy, ale svaz se před rokem po předchozí době zavázal, že podpora delegátů bude pouze na jeden rok,“ dodal Bendl.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze