Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černí andělé vzdali Ligu mistrů. Posílila je kapitánka Slovenska

Mostecká házenkářka Hana Martinková | foto: Karel Pešek, MAFRA

7 2014
Aby se házenkářský Most přihlásil do Ligy mistrů, musel by rozpočet navýšit o 10 milionů. A to ještě v nejskromnější variantě. Do budoucna však manažer Jung na nejprestižnější klubovou soutěž pomýšlí.

Házenkářky Černých andělů mezi evropskou smetánku (zatím) nevkročí. Ligu mistrů letos mostecký klub vzdal, protože by tím spáchal finanční harakiri.

"Liga mistrů nebude, přihlásíme se jen do Poháru EHF," oznámil manažer dvojnásobných českých šampionek Rudolf Jung.

Aby Most mohl o nejprestižnější evropské soutěži uvažovat, potřeboval by podle Junga přebudovat svůj tým na plně profesionální. "Což v tuhle chvíli není reálné."

Skokově by se totiž musel navýšit rozpočet. "Ještě se nám nikdy nepodařilo avizovaný rozpočet naplnit, reálně je na áčko osm devět milionů korun. Na Ligu mistrů je potřeba 19 milionů. A to je ještě minimální částka, možná i v kvalifikaci bychom s tím byli suverénně nejchudší," odhaduje šéf klubu.

Pohárová Evropa

Challenge Cup 2011/12
Osmifinále Most - Brest (Běl.) 32:26, 35:24
Čtvrtfinále Most - H. A. C. (Fran.) 18:23, 25:28

Challenge Cup 2012/13
3. kolo
Most - Kaunas (Litv.) 29:25, 35:29
Osmifinále Most - Písek 34:20, 29:15
Čtvrtfinále Most - Koszalin (Pol.) 26:23, 31:27
Semifinále Most - Üsküdar (Tur.) 27:31, 31:21
Finále Most - Samobor (Chor.) 20:24, 26:17

Pohár EHF 2013/14

2. kolo Most - Levanger (Nor.) 27:22, 21:17
3. kolo Most - Zalau (Rum.) 21:28, 33:25 o postupu rozhodly sedmičky
Osmifinále Most - Esbjerg (Dán.) 21:28, 26:28

Ale do budoucna myšlenku na Ligu mistrů nezavrhuje. "Všechno je možné. Když jsme byli joudové z 1. ligy, nikdo nám nevěřil, že můžeme postoupit do interligy, hrát evropské poháry. A my to dokázali." Ba co víc, Andělé dokonce vyhráli evropský Challenge Cup.

Most předběžně zájem o Ligu mistrů projevil, ale oficiální přihlášku 11. června nepodá. Nesloží tedy ani nutný depozit, což by bylo 15 tisíc euro. Z téhle částky by se platili rozhodčí, účast na kvalifikačním turnaji a další výdaje, takže by se klubu vrátilo jen minimum.

"Možná by náš tým vyhrál kvalifikaci a postoupil do podzimní fáze, kde se utká 16 nejlepších ve čtyřech skupinách. Šanci jsem viděl na 20 procent. Ale pak už bychom to nezvládali. V sobotu třeba Michalovce, ve středu Togliati, pak víkend zase doma, hned letět do Španělska...," dal příklad Jung. "Tenhle náročný program se nedá s poloprofesionálním kádrem stíhat, s prací to skloubit nejde. Liga mistrů je prostě jiný level."

Černé anděly tlačil čas. "Bylo ho málo na rozhodnutí, nepodařilo se nám rozpočet navýšit. S reklamními partnery jsme se dohodli, že další sezona bude přechodová. A uvidíme, jestli napříště seženeme peníze i na Ligu mistrů."

Beňuškovou lákají do Francie

Roli hrálo i sportovní hledisko. Střelkyně Hana Martinková totiž podepsala německému Zwickau, účastníkovi 2. bundesligy, nejisté je další působení rozehrávačky Petry Beňuškové a pivotky Petry Vítkové. "Což jsou tři stěžejní hráčky, které musíme nahradit."

Vítková ohlásila konec v reprezentaci, snaží se o rodinu. "Ale klubové spolupráci se nevyhýbá. Sedneme si a probereme, jestli bude mít chuť na další sezonu," nevzdává se Jung. Beňušková se rozhoduje mezi Mostem a nabídkou od nováčka 2. francouzské ligy. "V příštím týdnu dá vědět." Jistá už je veleposila.

Do Mostu přichází Lucia Súkenníková ze Šaľy, kterou ve slovenském národním týmu trénuje mostecký kouč Dušan Poloz.

"S kapitánkou slovenské reprezentace jsme podepsali dvouletou smlouvu. Posílí pozici levého křídla, kde jsme letos měli slabinu. Lucka platí i za dobrého hecíře a holku do kabiny. Už je zkušená a čekám, že bude pro náš tým velkým přínosem," řekl manažer Jung o brzy 26leté hráčce s 35 reprezentačními starty a 80 góly.

"Chci ještě házenkářsky růst, v Mostě budu hrát evropské poháry a jdu tam jako levé křídlo. To jsou hlavní důvody, proč jsem kývla," uvedla Súkenníková pro agenturu SITA. Působila už ve Veselí, s nímž získala český i interligový titul.

Není jedinou posilou, Andělé pod svá křídla berou i dvě nadějné házenkářky, letos osmnáctileté. Dominika Zachová je pravé křídlo z HC Plzeň, Karolína Smolová brankářka ze Slavie Plzeň.

"V jednání jsou ještě dvě spojky, jména bych nerad prozrazoval. Ale jsou na reprezentační úrovni. Do půlky července, kdy začne příprava, to chceme dořešit."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze