Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkářky čeká bitva s Rakouskem

4 2003
Poreč - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - České házenkářky mají před sebou zápas, který zřejmě rozhodující měrou nakloní jazýček postupových vah. V porečské hale Veli Joze nastoupí ve čtvrtek v 18 hodin proti dosud neporaženému Rakousku. Případný nezdar by cestu národního týmu do další fáze světového šampionátu výrazně zkomplikoval.

"Rakousku se podařilo dát dohromady všechny legionářky, které mají k dispozici. Předvádí tady velmi dobrou házenou a nebude to s ním vůbec snadné," odhaduje trenér českého týmu Lubomír Krejčíř.

V nominaci soupeřek nechybí tradiční opory - čtyřiatřicetiletá gólmanka Natalie Rusnačenková, ještě o dva roky starší střelkyně Ausra Fridrikasová či devětadvacetiletá hvězda Krimu Lublaň Tanja Logvinová.

"Jejich velkou předností je síla a dobrá fyzička. Mají hodně vysokých hráček a některé z nich toho umí s míčem opravdu hodně. Mám-li jmenovat, tak hlavně Fridrikasová a Logvinová," varuje Krejčíř.

Rakušanky vstoupily do šampionátu jasnými výhrami nad outsidery z Angoly a Uruguaye. "Nesmíme se ale nechat zmýlit, Angola sem přivezla dobrý tým, a tak má desetigólová výhra Rakušanek svou váhu," upozorňuje český kouč.

Zapravdu mu dalo i středeční utkání Angolanek s Ruskem, které bylo ještě deset minut před koncem vyrovnané, herně i výsledkově. Až v závěru se k výhře prokousaly Rusky.

"Myslím, že když Rakušanky nezastavíme my, mohou v dalších zápasech ohrozit i nejsilnější celky naší skupiny - Rusko a Koreu," míní trenér Krejčíř.

Na posledním MS 2001 v Itálii skončily Rakušanky sedmé, o dva roky dříve v Norsku vybojovaly bronz. To je také jejich nejlepší výsledek v historii světových šampionátů.

Jak už pohled na soupisku napovídá, v týmu je řada rodaček z jiných zemí - Ruska (Rusnačenková, Logvinová), Litvy (Sypkusová, Fridrikasová), Rumunska (Teodorovičová) či Polska (Cielochová). Většinu z nich, ale i řadu dalších, před lety přilákal do Rakouska a konkrétně do vídeňského Hypobanku duchovní otec tamní házené Gunnar Prokop.

Časy se však mění, a tak dnes základ rakouské reprezentace tvoří legionářky a hráčky Wiener Neustadtu. Naproti tomu barvy stále suverénního Hypobanku hájí v současnosti hlavně cizinky bez rakouského pasu.Najdete na iDNES.czmobilní verze