Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Házenkářkám začíná mistrovství Evropy

Házená: Česko - Polsko - Lucie Fabíková mezi Polkami Ewou Damieckou (vlevo) a Karolinou Tomaszewiczovou v posledním zápase mezinárodního turnaje O štít města Chebu. | foto: Ivan BabejČTK

6 2006
Stockholm, Praha - Sedmou kapitolu evropských šampionátů v házené napíšou nejlepší ženská družstva od 7. do 17. prosince ve Švédsku. Potřetí se mistrovství zúčastní 16 celků, mezi nimiž tentokrát chybí český tým, který neuspěl v play off se Španělskem. Mistr Evropy získá rovněž právo účasti na olympiádě v Pekingu.

Účast na olympiádě není jediným nominačním prvkem. Tři medailisté si zajistí přímý postup na světový šampionát, který se uskuteční za rok ve Francii.

Stejně jako česká reprezentace ztroskotaly v závěru kvalifikace také vicemistryně světa Rumunky. Třetí zemí, která nenaváže na účast na minulém ME, je Bělorusko.

Oproti poslednímu šampionátu se ve Švédsku představí Polsko s Nizozemskem a úplným nováčkem mezi evropskou elitou bude Makedonie.

Mezi největší favoritky patří skandinávské celky: obhájkyně zlata Norky a mistryně Evropy z let 1994, 1996 a 2002 Dánky. Na předchozích dvou šampionátech hrála ve finále pouze tato dvě družstva.

Přehled medailistů na ME

1994 Berlín
1. Dánsko, 2. Německo, 3. Norsko.

1996 Herning
1. Dánsko, 2. Norsko, 3. Rakousko.

1998 Amsterdam
1. Norsko, 2. Dánsko, 3. Maďarsko.

2000 Bukurešť
1. Maďarsko, 2. Ukrajina, 3. Rusko.

2002 Aarhus
1. Dánsko, 2. Norsko, 3. Francie.

2004 Budapešť
1. Norsko, 2. Dánsko, 3. Maďarsko.

Vysoké ambice má opět Maďarsko, třetí tým z minulého ME i mistrovství světa. Rusky by rády zopakovaly triumf z loňského světového šampionátu.

Tradičně silná jsou družstva z Ukrajiny, Francie a Německa.

Do druhé fáze turnaje postoupí z každé skupiny tři týmy a do čtvrtfinálových šestic si družstva přenesou dva započítané výsledky vzájemných zápasů.

Poté přijdou na řadu boje o medaile, přičemž v semifinále se utkají křížem první a druhá družstva ze čtvrtfinálových skupin.

Mistrovství Evropy začíná ve čtvrtek 7. prosince utkáním Srbsko-Makedonie, zápasy budou hostit Stockholm, Malmö, Skövde a Göteborg.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze