Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkářský zázrak z Veselí: v patnácti letech hraje interligu

SOUBOJ GENERACÍ. Janě Šustkové z Veselí (vlevo) bylo při debutu v interlize patnáct, zlínská Alžběta Tóthová je o dvacet let starší. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

7 2014
Jen co házenkářka Jana Šustková skočila na hřiště, vstřelila dva góly. Dokonce si troufla i na sedmimetrové hody. "V přípravném zápase proti prvnímu celku rakouské ligy jich proměnila osm za sebou. Proto dostala důvěru," vysvětluje trenér házenkářek Veselí nad Moravou René Kumpán.

Na předchozích řádcích by nebylo nic zvláštního, házenkářské "penalty" ovládá mistrně více hráček. Jenže v tomto případě je řeč o teprve patnáctileté studentce (šestnácté narozeniny oslaví v pátek)! Zázračný klenot Veselí si v sobotu ve Zlíně odbyl premiéru v dospělé interlize.

"Měla jsem obrovskou trému, byla jsem pod tlakem i kvůli divákům. Myslela jsem, že to pokazím, ale bylo to dobré," prohodila Šustková, která svůj debut ozdobila celkem třemi trefami. "Přesvědčila všechny důvěřivé i nedůvěřivé, že na hřiště patří," prohlásil Kumpán.

Není zvykem, aby do nejvyšších soutěží v jakémkoliv sportu naskakovali tak mladí talentovaní jedinci. I ty nejnadanější hvězdy se zpravidla mezi dospělými objevují později. "Ale Jana je velice dobře atleticky připravená, má dobré výškové i váhové parametry a na patnáct vůbec nevypadá. Ve výkonnostních testech byla jedna z nejlepších," říká Kumpán.

Přesto nasazení Šustkové ve Veselí zvažovali. "S vedením klubu, trenéry, lékaři i jejími rodiči jsme se dohodli, že ji zkusíme mezi dospělými hráčkami, aby její výkonnost šla dál nahoru," sděluje kouč "panenek".

A nasazovat hodlá mladičkou házenkářku i nadále. "Bude se na palubovce objevovat čím dál víc, aby získávala čím dál víc zkušeností. Pro Veselí je velkou nadějí do budoucna, kdy se hodláme opírat o naše mladé hráčky, abychom nemuseli kupovat drahé posily."

Současný poklad objevilo Veselí ve Velké nad Veličkou, kde vznikl házenkářský oddíl teprve před několika lety. Šustková už odmala přeskakovala své věkové kategorie. Letos začala v dorostu, kde svým pojetím zaujala trenéra áčka. "Je spojka, ale nemám pro ni určený přesný post. Čím víc toho bude umět, tím bude ve své kariéře platnější," podotýká Kumpán.

Jeho svěřenkyni pochopitelně čeká ještě mnoho práce. "Je mlaďoučká a má ještě dorostenecké návyky. Je potřeba, aby se zklidnila a naučila se, kdy a jak reagovat. Taky se musí sžít s týmem herně i lidsky, protože věkový rozdíl je místy až dvacet let," upozorňuje trenér.

Sama Šustková si s tím hlavu nedělá. "Samozřejmě jsem pro spoluhráčky mladá, ale berou mě normálně. Před prvním zápasem mi pomáhaly a radily," hlásí studentka obchodní akademie ve Veselí.

Pro svou kariéru má zajímavé plány. " Za pár roků bych chtěla jít někam do ciziny. Třeba do Francie nebo Dánska," oznamuje Šustková, která na sobě cílevědomě pracuje. "Měla bych zlepšit hlavně sílu v rukách." A jak je to s jejími báječnými sedmičkami? "Nikde jsem se je neučila. Prostě jdu a házím je."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze