Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáři Plzně hrozí odchodem

16 2000
P l z e ň - Hráči HSC Plzeň oznámili vedení klubu, že pokud se do pátku nevyřeší jejich situace, podepíší smlouvy s jinými oddíly. Vážnost situace přiměla k jednání i představitele plzeňské radnice. Dvojnásobný mistr České republiky už několik týdnů totiž hledá finanční prostředky na zajištění příští sezony. Několik sponzorů, se kterými Plzeňané jednali, na poslední chvíli odřeklo svůj příslib.

"Podnikl jsem celou řadu kroků, denně s někým jednám, ale připouštím, že situace je vážná," prohlásil předseda dozorčí rady Kovopetrolu Jaroslav Kokeš, který je vlastníkem HSC Plzeň. "Existuje několik variant. Buď se nám podaří na poslední chvíli krizi odvrátit a budeme existovat dál, nebo přejdeme na amatérské podmínky a v Plzni se bude hrát nižší soutěž, nebo extraligu prodáme do jiného města," dodal Jaroslav Kokeš, který nechce víc prozradit a házenkářům hodlá definitivní ortel oznámit 19. května.

Klub se musí přihlásit do soutěže do 23. května a složit tři sta tisíc korun, které momentálně nemá. V případě HSC Plzeň však nejde jen o zánik jednoho z nejtradičnějších mužských sportů v západočeské metropoli. Od letošního roku vznikly v České republice tři sportovní mládežnická centra se zaměřením na házenou, jedno z nich je už najisto přiklepnuto Plzni. Podmínkou zřízení je však jeho návaznost na extraligový klub. Pokud tedy zanikne extraligový HSC Plzeň, nebude proto možné ani zúročit výsledky jednoho z nejlepších dorosteneckých celků v republice - SKU HSC Plzeň, týmu, který letos na Světových hrách středoškolské mládeže ve Francii skončil druhý místě.

Klub SKU HSC Plzeň byl totiž vybrán k zřízení jednoho ze tří středisek mládeže, který bude navíc dotován podporou ministerstva školství ve výši tři čtvrtě milionu korun. HSC Plzeň sice jedná ještě s jedním sponzorem, ale výsledky snažení komentuje skepticky. "Kluci dnes ráno sice vyslovili ultimatum, že odejdou, ale zároveň i oni hledají řešení.

"Parta v týmu je výborná, z Plzně by hráči odešli jen neradi. Převážně jsou velkými patrioty. Sami se domluvili, že možným řešením jsou osobní sponzoři a hráči se proto vydali na několik adres," řekl o situaci trenér plzeňského HSC Vladimír Marek.

Ředitel klubu Vladimír Ebrle zažívá podobnou situaci již počtvrté. "Nejprve jsme se měnili ze Škody na Jatas, pak na Kovopetrol. Pak přišel název HSC a ani pod tímto jménem jsme loni nevěděli, zda extraligu zahájíme. Jediný, kdo by nám nyní mohl pomoci, je plzeňský magistrát. Pomáhá fotbalu i hokeji, házená má ve městě stejnou, ne-li větší tradici," tvrdí Vladimír Ebrle. "My však s nikým jednat nemůžeme, vlastníkem klubu je totiž akciová společnost. Já jsem ředitel klubu, Marek je trenér a my dva vůbec žádné pravomoci nemáme," říká Ebrle. Ten tvrdí, že proto, aby házená v Plzni nezanikla, udělal úplně všechno. "Máme sice zajištěno několik sponzorů, dohromady se nám tak sejde zhruba dva a milionu korun. Ale abychom se přihlásili do soutěže, potřebujeme ještě asi čtyři miliony korun. Od července poprvé odstartuje nová nejvyšší soutěž, společná česko-slovenská liga, a ta se nedá hrát v amatérských podmínkách. Byla by škoda ztratit tuto exkluzivní soutěž, která navíc bude i významně sledována mediálně a měla by v budoucnu přilákat i velké sponzory," dodal ředitel HSC Plzeň.

Na plzeňské radnici ale nikdo o existenčních problémech házenkářů neví. "Dnes se poprvé ke mně doneslo, že HSC Plzeň má problémy a je pravděpodobné, že klub proto možná zanikne," prohlásil místopředseda komise pro mládež a tělovýchovu plzeňského magistrátu Pavel Zeman, který je zároveň i asistentem primátora.

"Žádný sport finančně nepodporujeme, hokejistům a fotbalistům za výhodných podmínek pronajímáme stadiony, které jsou majetkem města. Chceme, aby i hala Lokomotivy Plzeň byla v majetku města, házenkářům by to jistě významně pomohlo. Jestli je ale nyní nutné klub zachránit, je třeba okamžitě jednat. Záleží jen na tom, jak rychle vedení HSC osloví magistrát a pak jsme společně začali hledat nějaké řešení. Peníze však může z rezervních fondů uvolnit jen zastupitelstvo, které se však sejde až v červnu," dodal asistent primátora Pavel Zeman.

Stejný názor, ale s radikálnějším závěrem, má i náměstek plzeňského primátora Pavel Rödl, pod kterého resort sportu v městě spadá. "Nedovedu si představit, co by byla Plzeň bez sportu, tedy i bez házené. Problém však je, že zatím nikdo z vedení klubu nepřišel, aby řekl, jaké mají problémy. Bude nutné svolat, třeba mimořádně, jednání sportovní komise, ta klubu HSC Plzeň v rámci možností vyjde vstříc. Pokud je komise momentálně bez peněz, je možné přesunout potřebné čtyři miliony z fondu rezerv. Šance na záchranu házenkářského klubu, který je dvojnásobným mistrem existuje, já osobně ihned začnu jednat. Bylo by škoda, kdyby sport, který je ozdobou města, v Plzni zanikl," dodal Pavel Rödl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze