Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáři míří na generálku na Euro. S kompletním kádrem pro šampionát

Kvalifikační výhra nad Německem (v akci Filip Jícha) byla pro postup házenkářů na Euro klíčovou. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

2 2014
Na poslední test v plné síle. Čeští házenkáři ve čtvrtek odlétají do Maďarska poznat, jakou formu mají týden před začátkem mistrovství Evropy. Na turnaji Provident Cup se utkají s domácími, Poláky a Bělorusy, všichni jsou rovněž účastníky šampionátu. Na těžký turnaj míří všechny české hvězdy v čele s Filipem Jíchou.

Šestnáct házenkářů, již jsou v kádru pro Provident Cup, by logicky mělo tvořit nominaci pro Euro. Velká překvapení se nekonají: jedinými dvěma jmény, u nichž by málokdo v předstihu tipoval účast na nejspíš nejtěžším házenkářském turnaji, jsou zástupci extraligy - karvinské křídlo Vančo a plzeňský pivot Šindelář.

Prvního mezi vyvolené posunulo kromě dobré formy také zranění stálice na levém křídle Motla. Druhého pak "krizový vývoj" - letité opory Juříček a Vraný ukončili shodně v létě reprezentační kariéru a na postu pivota bylo najednou prázdno.

ME v Dánsku

Češi začnou svou skupinu v Herningu 12. ledna duelem proti Rakousku, pak je čeká Makedonie
a domácí Dánové. Dál postoupí tři nejlepší.

"Juříček byl jenom jeden, ale s tím se musíme umět vyrovnat. Máme možné záskoky: Lojzu Mráze, Dana Kubeše," říká jeden z trenérů Jaroslav Hudeček. Na pivotu je ostatně velmi slušné zápasy schopný odehrát i Jícha, což může být rovněž varianta (třeba v případě osobní obrany na něj). "Ale Šindelář se už uvedl kvalitně," věří plzeňskému hráči Hudeček.

Jakkoli do Eura zbývá už jen krátký čas, trenéři jdou do turnaje s "otevřenými kartami". Žádné utajování taktiky či kombinací neplánují. "To už v dnešním sportu nemá cenu. Pokud se na nás soupeři chtějí připravit, stejně už naše videa získali nebo je získají," dodává druhý z koučů Vladimír Haber.

Co by mohlo nominaci změnit? Nejhorší variantou je zranění. "Zatím je naštěstí zdravotní stav všech dobrý," doufá Hudeček, že to tak i zůstane. "Žádné velké otazníky nemáme. Jen pokud by došlo u někoho k výraznějšímu poklesu formy, což za tři utkání na turnaji poznáme," doplňuje Haber.

Souboje s Maďary, Poláky a Bělorusy hodně naznačí. "Je to top prověrka," říká Hudeček. Pak se Češi vrátí do Prahy, na šampionát do Dánska odletí 10. ledna.

Po povedené podzimní přípravě proti vicemistrům Evropy ze Srbska, v jejímž rámci měl tým i nezvykle hodně času na trénink, by na Provident Cupu mělo jít hlavně o oživení spolupráce v defenzivě i v útoku - pilíř obrany Daniel Kubeš i ofenzivní tahoun Filip Jícha totiž proti Srbům nehráli.

"Jak se chceme prezentovat? Klíčové je, aby naše hra nestála jen na jednom hráči," líčí Vladimír Haber. "Filip Jícha sice patří k nejlepším házenkářům světa, ale důležité je, aby byli nebezpeční všichni. Potřebujeme nadprůměrnou formu většiny hráčů, k tomu je potřeba i trochu štěstí, ale to většinou skutečně přeje připraveným. A já věřím, že připravení jsme dobře."

Výživnou porci tří duelů za tři dny hodlají trenéři rozdělit mezi hráče rovnoměrně. "Výsledky jsou také důležité, můžeme jimi poslat vzkaz soupeřům. Ale nemá cenu nechat na úkor toho vytavit šest, osm lidí. Zahrají si všichni," říká Haber.

S Maďary nastoupí Češi v pátek od 17 hodin, s Polskem v sobotu od 15.45 a turnaj zakončí nedělním dopoledním duelem od 10.45 proti Bělorusku.

Nominace házenkářů na Provident Cup v Maďarsku

Brankáři: Štochl (Berlín), Mrkva (Hamm). Křídla: Hrstka (Prešov), Vančo (Karviná), Jurka (St. Raphael), Sobol (Pulavy). Spojky: Jícha (Kiel), Horák (Berlín), Kasal (Barcelona), Kubeš (Melsungen), Sklenák (Eisenach), Mráz (Hüttenberg), Bečvář (Rostock), Babák (St. Gallen), Stehlík (St. Raphael). Pivot: Šindelář (Plzeň).Najdete na iDNES.czmobilní verze