Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáři obnoví zápas hvězd

8 2000
Z l í n - Házenkářský svaz oprášil po třech letech odložený plán odehrát v některé z přestávek nejvyšší soutěže mužů exhibici vybraných hráčů. Příhodná doba nastane ve středu 13. prosince, tři dny po ukončení letošní části mezinárodní novinky, česko-slovenské Handball International League. Soutěž se znovu rozjede až v únoru 2001. Dějištěm zápasu výběrů Západní divize - Východní divize bude sportovní hala zlínské Novesty.

Zlín uspořádal v polovině dubna 1997 také první zápas nejlepších s nejlepšími. Jenomže pochybnosti svazu o účelu dalších exhibic a zaneprázdnění činovníků snahou založit mezinárodní soutěž umrtvily novou tradici hned v zárodku. Svaz o další utkání neměl jednoznačný zájem.

Dnes je situace jiná. Spolková liga táhne, házené je veřejnost znovu nakloněna. "Exhibice tak bude přirozenou oslavou prvotřídního sportu," uvedl Vladislav Hamrla z pořadatelské agentury H-production. Volba na Zlín padla podle Hamrly také proto, že prvotřídní házená už z města vymizela.

Předseda házenkářského svazu a první jednatel řídící společnosti mezinárodní ligy Handball 2000 Jaroslav Gattermayer neskrývá inspiraci hokejovými exhibicemi. "Házená si slavnostní zápasy zaslouží. A v hokeji jsou s podobnými akcemi nejdál," říkal už před prvním zlínským utkáním Západ - Východ.

Gattermayerova slova stále platí. Hokejový bude také střih házenkářského večera. Po utkání bude vyhlášen ve slavnostně vyzdobeném sále zlínského hotelu Moskva nejlepší házenkář Česka roku 2000. Akce ponese název Zlatá sedmička. "Při házené je v akci sedm hráčů, nominovaných proto bude stejný počet. Odtud také název nové tradice," vysvětlil organizátor Hamrla.
Spolkovou ligu hraje šest nejlepších celků z Česka a Slovenska. O sestavách do exhibičních výběrů proto rozhodnou rovným dílem trenéři a experti z obou zemí.

"Snahou je získat na soupisku z každého celku hráče číslo jedna. To ale může být v některých silných oddílech problém. Proto se přesný model výběru ještě tvoří," informovala Veronika Zubková z olomoucké kanceláře řídící společnosti Handball 2000.

Přesné sestavy, v nichž házenkáři nastoupí, bude znám nejdřív za tři týdny. Je ale téměř jisté, že prozatímní elitní střelci interligy, pivot David Juříček z Karviné (8 zápasů, 67 branek), střední spojka Topvaru Topolčany František Šula (8 - 56) či levá spojka Marián Tallo z ŠKP Bratislava (8 - 53), ve Zlíně nebudou chybět.

Exhibice bude mít výjimečnou předehru. V předzápasu nastoupí veteráni Česka a Slovenska. Národní tým bude reprezentovat tým Dukly Praha, vítěz PMEZ 1984. Dres vojenského celku tak znovu oblékne současný předseda zlínské házené Tomáš Bártek, člen vítězné sestavy Dukly v památném finále proti Metaloplastice Šabac. Slovensko nastoupí s bývalými reprezentanty federálního státu.

Program utkání hvězd Západ - Východ:
Exhibice veteránů Česko - Slovensko (17)
Utkání hvězd Západ - Východ (18.30)
Vyhlášení 1. ročníku ankety Zlatá sedmička (21, hotel Moskva)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze