Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáři musí počkat

25 2000
P l z e ň - První krok směrem k mistrovství světa 2001 ve Francii národní tým házenkářů zvládl - vyhrál jednu z pěti kvalifikačních skupin. Jeden krok však ještě chybí. Chtějí-li házenkáři hrát na světovém šampionátu, musí být začátkem června lepší než soupeř, s nímž se utkají pohárovým systémem doma a venku. Kdo jim stojí v cestě? To záleží na výsledcích rozběhnutého mistrovství Evropy a losu. "Musíme počkat, jak dopadne mistrovství Evropy v Chorvatsku," říká trenér národního týmu Vladimír Haber.

"Prvních pět družstev postoupí na světový šampionát přímo, dalších pět se utká v play off s vítězi kvalifikačních skupin. Tam najdeme soupeře. Kdo bude hrát s kým, to určí los." Z kvalifikace postoupilo do play off o mistrovství světa pět družstev.

Kromě České republiky ještě Maďarsko, Švýcarsko, Jugoslávie a Polsko. S těmito soupeři se tedy český tým v play off potkat nemůže. To platí i o Švédech a Francouzích, protože Švédové postupují na šampionát přímo jako úřadující mistři a Francouzi jako pořadatelé. Zbývá deset týmů. Podle průběžných výsledků evropského šampionátu v Chorvatsku se zatím rýsuje šest družstev, která by neměla zasáhnout do bojů první pětky: Slovinsko, Dánsko, Island, Ukrajina, Norsko a překvapivě i Německo. Jeden z těchto týmů bude s největší pravděpodobností soupeřem českého výběru.


"Definitivně se to dozvíme třicátého ledna, kdy budou známy výsledky mistrovství Evropy a v Záhřebu se budou losovat dvojičky pro play off," řekl trenér Haber. Sám na losování nepojede, v Chorvatsku má být jenom předseda házenkářského svazu Jaroslav Gattermayer. Play off je na programu první a druhý víkend v červnu. Do té doby nesehrají reprezentanti jediný přátelský zápas. "Do května se bude hrát liga a Český pohár, takže žádná reprezentační akce nebude. Čtrnáct dní před play off se sejdeme a uděláme soustředění," dodal Haber.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze