Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáři Jičína chtějí místo v nové soutěži, play-off jim ho zajistí

Radost házenkářů Jičína | foto: HBC Jičín

2 2016
Házenkáři Jičína vstupují do další extraligové sezony, na jejím konci by měl být start v play-off a tím i zajištění účasti v obnovené česko-slovenské společné soutěži.

Změny v Jičíně

Odchody: Tomáš Zeman - přestup do Německa (HSV Bad Blankenburg), Lukáš Kurial, Martin Hlava - oba přerušení aktivní kariéry

Příchody: Jiří Vítek - přestup z Německa (HSC 2000 Coburg), Ivo Šafář - přestup z Francie (Villeurbanne), Filip Herzán - (Dukla Praha), Petr Šulc - přestup z Německa (Gorlitz), Matyáš Burda, Robert Soukup - oba hostování (Liberec)

Doplnění kádru z mládeže: Petr Bíšek, David Tomášek

Když před lety, v době, kdy se ještě společná česko-slovenská interliga hrála, dostal Jičín možnost se do ní zapojit, s díky odmítl a zůstal v tehdejší první lize. Hlavním důvodem pochopitelně byly finance a obava, co by působení v soutěži udělalo s klubovou pokladnou.

Nyní, kdy se domácí mužská házená připravuje na obnovení společné ligové soutěže Česka a Slovenska, je už situace jiná. „Je to jeden z cílů pro nastávající sezonu,“ potvrdil Petr Babák, jeden z bratrské dvojice trenérů, která Jičín do další extraligové sezony povede. Pro Jičín začne v neděli zápasem ve Frýdku-Místku.

Místo v obnovené společné extralize, jež se rozjede od příští sezony, si vybojuje hned deset z dvanácti nejlepších družstev letošní české extraligy. Šest týmů by mělo dodat Slovensko a nová soutěž by tak měla mít šestnáct účastníků.

Pro Jičín snaha získat v ní místo koresponduje s dalším, vlastně již tradičním cílem posledních sezon. Chce si na konci sezony zahrát v play-off. Pokud se mu to podaří, má zároveň splněný i cíl vzhledem k česko-slovenské soutěži, play-off si totiž zahraje osm nejlepších. Po jeho obnovení v předminulé sezoně se to Jičínu nejprve těsně nepovedlo, letos na jaře pak ano. Ve čtvrtfinále potrápil pražskou Duklu, ale nakonec jí podlehl a po dalších zápasech skončil na konečné sedmé příčce.

Kádr pro sezonu

Brankáři: číslo dresu 1. Filip Veverka (rok narození 1984), 12. David Machalický (1993), 31. Robert Soukup (1990)

Spojky: 2. Ivo Šafář (1991), 4. Ladislav Rychna (1989), 6. Matyáš Burda (1992), 14. Jiří Vítek (1977), 17. Martin Loskot (1991), 20. Ondřej Šulc (1983), 23. Jiří Groh (1985), 25. Dominik Čurda (1994), 27. Petr Šulc (1988), 30. Ondřej Herzán (1996), Martin Lepieš (1977)

Křídla: 5. David Krahulec (1992), 7. Radek Král (1983), 11. František Dědeček (1996), 24. Tomáš Kolc (1994), 86. Zdeněk Kubík (1986), Petr Bíšek (1997)

Pivoti: 8. Martin Bareš (1984), 9. Vít Šebek (1988), 19. Martin Milko (1994), 21. Jiří Drbohlav (1993)

Realizační tým: trenér Aleš Babák, asistent trenéra Petr Babák

„Jiný cíl než play-off ani mít nemůžeme, i když to letos asi bude hodně těžké. Došlo k poměrně velkému přeskupení hráčů a soutěž se podle nás vyrovná. Nedá se asi čekat, že stejně jako třeba loni budou družstva na konci tabulky tak výrazně zaostávat,“ soudí trenér.

Jičín se postupně i díky dlouhodobě kvalitní práci s mládeží usadil mezi českou extraligovou elitou. Vrchol jeho snažení přišel v sezoně 2012/2013, kdy slavil historicky premiérový titul mistra republiky. O rok později po něm mistrovskou štafetu převzala Plzeň a nikomu ji od té doby nepůjčila. K velkým favoritům bude tým ze západu Čech patřit i letos.

„Má v kádru nespornou kvalitu, nakupovala i v zahraničí. Klopýtnout samozřejmě může, ale je určitě největším favoritem. Za ní to asi bude klasika posledních sezon, takže Dukla, Lovosice, Zubří,“ poznamenal Babák.

Jediný zástupce Královéhradeckého kraje mezi domácí házenkářskou elitou půjde do sezony s částečně obměněným kádrem. Zvlášť kolonka příchozích hráčů je poměrně rozsáhlá, jsou v ní zastoupeni jak zkušení borci otřískaní zahraničními soutěžemi, tak nadějné domácí mládí. „Podle našeho názoru se tým zkvalitnil a rozšířila se zdravá konkurence. I přesto, že někteří kvalitní hráči odešli,“ konstatoval jičínský trenér.

Petr Babák: Herně příprava špatná nebyla

Vítězný pokřik si v přípravě neužili, možná i proto, že vzhledem k drobným zraněním tým málokdy nastoupil v nejsilnějším možném složení. Přesto jeden z trenérů jičínských házenkářů Petr Babák věří, že porážky v přípravě doprovázené zdravotními komplikacemi hned několika hráčů výkony a výsledky týmu v letošním extraligovém ročníku neovlivní. „Příprava a výsledky v ní jsou jedna věc, samotná soutěž druhá. Jsme přesvědčeni, že se s tím tým vyrovná,“ řekl Babák.

Petr Babák

Tak nejdříve asi to nejdůležitější. Už se vyrovnal se zdravotními problémy některých hráčů?
Bude to v pořádku, kluci se dali dohromady a s výjimkou Dominika Čurdy, jehož zraněné rameno si vyžádá přece jen delší pauzu, by měli být v neděli všichni připraveni hrát.

A zápasy v přípravě, v níž jste všechny prohráli?
S tím by snad neměl být problém. Herně nám nevyšlo jen utkání s Duklou, jinak jsme s kvalitními soupeři, se kterými jsme se potkali jak na turnaji u nás v Jičíně, tak potom v Polsku, drželi krok a předvedená hra nebyla špatná. Navíc jsme zkoušeli různé varianty a taktické úkoly a to kluci zvládali poměrně dobře.

V létě se ve vašem kádru objevilo hned několik nových hráčů, jak se vám změny jeví?
Já si myslím, že budou ku prospěchu věci. Přišel Jirka Vítek, s ním ohromná zkušenost a profesionalita, navíc na tento post vedle Ondry Šulce další kvalita. Prosazují se ale i další noví hráči, všichni společně by měli nejen nahradit ty, kteří nepokračují, ale i zvýšit konkurenci.

Z loňského kádru bude asi nejvíc chybět Tomáš Zeman...
Musíme nahradit jeho tvořivost, v tom byl hodně přínosný.

Začínáte ve Frýdku-Místku, jaký to pro vás je soupeř?
Houževnatý, který bude stejně jako my hrát v play-off. Zápas zapadá do našeho těžkého rozlosování, z prvních čtyř zápasů hrajeme třikrát venku a doma máme silné Lovosice.Najdete na iDNES.czmobilní verze