Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáře čeká test v Německu

14 2003
Praha - Čeští házenkářští reprezentanti se sejdou tuto sobotu v Nymburce k úvodní etapě části přípravy na evropský šampionát, který se na přelomu ledna a února příštího roku uskuteční na slovinských palubovkách. V pondělí zamíří český výběr do Německa, kde během devítí dnů sehraje šest přípravných zápasů s klubovými celky. "Je skvělé, že se můžeme sejít už v létě," pochvaloval si trenér Rastislav Trtík.

Toho potěšilo, že na soustředění dorazí i většina legionářů, s nimiž ve svých plánech počítá, což dříve nebývalo zvykem. Základ nominace tvoří hráči, kteří se v červnovém play-off proti Bosně a Hercegovině zasloužili o postup na ME.
 
S uvolňováním krajánků vznikly drobné problémy, nakonec bude scházet například střelec Mráz z německého Solingenu, ale z francouzského Istres dorazí pivot Juříček, z Halmstadu dlouhán Kubeš, jeden z nejlépe hodnocených hráčů švédské ligy a z rakouského Kremsu Farář, jehož možná doprovodí i jeho současný spoluhráč Hríb.

Trtík totiž musí oželet účast leváka Čurdy, jenž si zle pochroumal rameno a Dukle i reprezentaci bude scházet minimálně dva měsíce. Za něj jsou připraveni zaskočit právě Hríb a mladík Větrovec, Mráze nejspíš nahradí Sklenák. Konečná nominace bude známa v neděli.
 
Ze zahraničí přicestuje i tvořivý rozehrávač Alexandr Radčenko, jenž se po návratu z hostování v Prešově nepřipravuje v Karviné, ale v italském Conversanu. Na brankářském postu nahradí v play-off prověřené duo Galia, Musil bratrská dvojice Štochlů.  "Chci si je vyzkoušet," podotkl Trtík.

Nad nejbližší budoucností karvinského Martina Galii se navíc stále vznáší stín nejistoty, protože jeho odchodu do špičkového švédského celku Redbergslids brání fakt, že mezi kluby zatím nedošlo k dohodě a že se v současnosti přestup řeší až na úrovni EHF.
 
Kromě vydatných tréninkových dávek čekají házenkáře v Německu večerní přípravné zápasy. "A jejich kvalita by měla gradovat, začneme s lehčími protivníky a v závěru se střetneme s  Lemgem a Essenem," jmenoval Trtík přední bundesligové týmy.

Především od duelu s Lemgem, úřadujícím šampionem, jehož kádr tvoří základ německé reprezentace, vicemistrů světa, si hodně slibuje. "A další soupeř, který se opírá o služby výborných cizinců, bude také hodně dobrý."
 
Kouč se chce zaměřit na připomenutí a nacvičování útočných variant a pilování obranných systémů. "Kluci jsou zvyklí hrát v klubech trochu jinak, ale s čím jsme začali v předchozích měsících, je bavilo, přišli tomu na chuť a proti Bosně se ukázalo, že jsme na dobré cestě," poznamenal Rastislav  Trtík, který už střádá plány, jak bude příprava na ME pokračovat.
 
Na přelomu října a listopadu může počítat s turnajem ve Švýcarsku (předběžná účast - Rakousko, Tunisko, Švýcarsko,), v prosinci s Vánočním pohárem na Slovensku, kde by se měli představit kromě domácích ještě Poláci a Maďaři. Právě s Maďarskem se však Češi utkají v základní skupině ME.
 
"Doufám, že se nám podaří naplánovat finální přípravu tak, abychom se vyhnuli stresům a problémům s případnou 'špionáží', zkrátka abychom zvolili ideální model a vytěžili z něj co nejvíc," zadoufal český lodivod. "Jedno je jisté, nemůžeme se spoléhat na náhodu, protože nás na šampionátu čekájí velmi nepříjemní soupeři," dodal Trtík.
 
Na mistrovství Evropy se jeho svěřenci v základní skupině utkají s Maďarskem, šestým mužstvem letošního světového šampionátu v Portugalsku, s Islandem, jenž bude obhajovat čtvrtou příčku a s domácím Slovinskem, které si na posledním MS poradilo třeba se švédskými favority a jen těsně mu unikla elitní osmička. Ze základní skupiny postupují tři nejlepší týmy.
 
Nominace
Brankáři:
Jan Štochl (Dukla), Petr Štochl (Allrisk).
Křídla: David Kalous, Michal Kraus (oba Frýdek-Místek), Tomáš Heinz (Karviná), Karel Nocar (Dukla).
Spojky: Jaroslav Zemánek, Filip Jícha (oba Dukla), Daniel Kubeš (Halmstad), Alexandr Radčenko (Conversano), Roman Farář (Krems), Milan Berka (Frýdek-Místek).
Pivoti: David Juříček (Istres), Petr Hrubý (Dukla), Václav Straka (Frýdek-Místek).
První náhradníci: Martin Hríb (Krems), Jan Větrovec (Allrisk), Tomáš Sklenák (Frýdek-Místek).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze