Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bod beru. Udělali jsme dobrou reklamu, říká brankář házenkářů Galia

Fanoušci české házenkářské reprezentace. | foto: chf.cz/Alex Wipf

2 2014
Chytal výborně, mnohokrát donutil makedonské střelce k zoufalství a vyprodanou zlínskou halu k euforii. "Lidi byli skvělí, hnali nás," děkoval brankář házenkářské reprezentace Martin Galia po remíze 27:27 s Makedonií. Češi dlouho vysoko vedli, přesto gólman tvrdí: "Já bod beru."

Umíte hned po zápase říct, zda je to zisk, či ztráta?
Pro mě zisk. V téhle sestavě, kdo by to čekal? První půlka byla od nás fantazie, sami Makedonci z toho byli rozčarovaní a nevěděli, co mají dělat. Začali zmatkovat, museli střídat. Pak nám docházely síly, nedali jsme nějaké šance. Kdybychom měli silnější lavičku, bylo by tam víc kluků na střídání.

Týmu chybělo hned deset marodů...
... ale všichni se vydali na sto procent. Bojovali až do konce. Remíza je pro lidi v hale fantazie a pro naši házenou skvělá reklama. I pro českou ligu, bylo tu z ní hodně kluků plus doplněných o mladé hráče ze zahraničí. Na nikoho nemůžu říct nic špatného.

Přitom na začátku jste rychle prohrávali a silní Makedonci vypadali rozjetě. Věřil jste?
V takovou chvíli musím já z pozice gólmana pomoci. Pokud kluci nevidí, že mají v pomoc zezadu, jsou přece jen mladí a pak na hřišti padají a padají... Naštěstí jsem něco chytil. A kluci běhali dopředu - tenhle tým musí být běhavý, jsme malí, dávali jsme góly z rychlých útoků. To byl základ dobrého nástupu a euforie. Oni začali zmatkovat, i tak dobří hráči najednou nevěděli, co se děje, museli střídat.

Fotogalerie

Nyní je jasné, že pro naděje na postup potřebujete na jaře dvakrát zdolat Švýcary, souhlasíte?
Bude to těžké, mají dobrý tým. Je to až v dubnu, snad budeme v jiné sestavě. Pokud budeme plní nebo se aspoň někteří kluci vrátí, bez šance určitě nejsme. Co přivezeme zvenku, je plus.

A vše rozhodně závěrečná odveta s Makedonci ve Skopje?
Uvidíme. Doufám, že Francie vše vyhraje a pak by u nás mohla ztratit - možné je všechno, známe kouzlo Brna. Touhle remízou jsme nic neztratili, hraje se dál. V případě porážky by to bylo mnohem horší. Postoupit se dá i ze třetího místa, i když skóre nemáme ideální.

Ale když zvážíte počet marodů, z nichž by řada měla stihnout lednový světový šampionát v Kataru, nevypadá to s budoucností úplně zle, ne?
No, čím víc hráčů na mistrovství budeme mít, tím lépe. Myslím, že Linhart ukázal kvalitu - i když to potřebuje čas, máme v něm alternativu na leváka na spojce. Babák se Zdráhalou hráli super! Ale dneska nehrál špatně vůbec nikdo.Najdete na iDNES.czmobilní verze