Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Březnový krach pořád bolí. Člověk dře a pak hraje o nic, říká Dostalík

Brněnský házenkář Michal Dostalík (uprostřed) v sevření plzeňských Jakuba Šindeláře (vlevo) a Romana Bečváře. | foto: Martin Polívka, MF DNES

28 2014
Jsou to skoro tři měsíce, co se jim zhroutila sezona. Extraligu však házenkáři KP Brno uzavřeli až o tomto víkendu. "Těšil jsem se, až to skončí. Bylo to deset zápasů o ničem, navíc druhý rok po sobě," popisuje pivot Michal Dostalík dlouhé soužení ve skupině o záchranu.

Do té Brňané spadli poté, co jim stejně jako před rokem těsně unikla elitní šestka, která spolu následně zápolila o titul. Pro zbytek bylo v sázce umístění od sedmé pozice níž, Královopolané nakonec obsadili osmou příčku. "Člověk má pořád motivaci skončit co nejlíp, ale že by to prožíval jako zápasy o titul, to teda ne," konstatuje Dostalík. "Měli jsme ambice, věřili jsme, že to vyjde, ale zase se to nepovedlo. Vyrovnávám se s tím možná ještě teď, není nic příjemného hrát dvě sezony víceméně zbytečně."

KP přitom po letním posílení věřilo ve zlepšení. "Jenže soutěž je neuvěřitelně vyrovnaná. Říkal jsem si, že tahle sezona už tak vyrovnaná být nemůže, ale byla snad ještě vyrovnanější. Rozhodovala každá maličkost a nám to bohužel nevyšlo. Možná nám chyběla trocha štěstí v důležitých zápasech, také byli někteří hráči zranění. Jinak by to třeba dopadlo líp," přemítá Dostalík, který je hlavní osobností týmu.

A v šestatřiceti letech by jej podobný krach mohl mrzet dvojnásob. "Štvalo mě to bez ohledu na to, kolik je mi roků. Jasně, že je to jedna z mých posledních sezon, ale to se v tu chvíli neřeší. Člověka bolí, když dře a pak se dostane do fáze soutěže, kde jde o nic."

Ve skupině o záchranu Brňanům žádné nebezpečí nehrozilo, takže alespoň měli prostor pro zkoušení. Jenže toho se příliš nekonalo. "Ono je to těžké. Člověk pořád chce uhrát co nejlepší výsledky a ti papírově slabší soupeři se proti nám vybičovali, protože jim šlo o záchranu. Navíc jsme neměli moc široký kádr. Sice nastupovalo víc hráčů, kteří předtím moc nehráli, ale zase to odtáhl ten základ," přibližuje Dostalík.

Postrčit KP mezi elitu se v příštím ročníku pokusí nový trenér. Jana Hegara nahradní Andrej Titkov ze Zlína. "Já jsem proti němu hrával. Byl to pivot, takže očekávám, že mi nedá nic zadarmo," směje se Dostalík. "Čekám od něj změnu. Po těch dvou letech snažení a neúspěchu by asi byla dobrá jakákoliv změna. Na hřišti byl poctivý, tak doufám, že takový bude i jako trenér. Že bude vyžadovat disciplínu a aby všechno bylo, jak má být."

Brňané posilují rovněž na hřišti. Ze Zlína dorazí střelec Boris Aspiridis, z Ivančic mladý pivot Michal Molent a chystají se i další příchody. A zvednout konečně tým do špičky se znovu pokusí také Dostalík. "Vedení klubu by chtělo a mně se taky ještě nechce končit," říká.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze