Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Největší házenkářský talent? Dvoumetrový levák ze Zubří

REPREZENTANT. Stanislav Kašpárek už hraje za dorosteneckou i juniorskou reprezentaci. | foto: Robert Grim

19 2014
Stanislav Kašpárek je největším talentem české házené. Spojka ze Žeravic už v 18 letech hraje mužskou extraligu za Zubří a se spolužáky z Rožnova míří na mistrovství světa středních škol do Turecka.

A největším talentem české házené za uplynulou sezonu se stává... Stanislav Kašpárek!

Když si jej při víkendovém slavnostním galavečeru v Brně moderátor Jakub Kohák vyžádal na pódium, osmnáctiletý hráč Zubří jen naprázdno polkl.

„Byl jsem z toho vytřepaný, Kuba je dobrý srandista, tak jsem nevěděl, co na mě vymyslí,“ vypráví Kašpárek.

A skutečně, Kohák se do mladíka pustil: „Kam bys chtěl do zahraničí zamířit?“ „No asi... Kiel třeba.“ „Kiel, hm, dobrý. Tam je plno. Dál?“

Sál v tu chvíli lehl smíchem. Stanislav Kašpárek totiž neukázal malé cíle. Zmínil Kiel, elitní německý i evropský tým, který táhne nejlepší český házenkář Filip Jícha.

Krátce po slavnostním vyhlášení se ti dva potkali - dělí je čtrnáct let.

„Podal mi ruku a blahopřál mi, ale k tomu Kielu už se nevracel,“ vydechl si Kašpárek.

Leváků je v Česku nedostatek

V házené rozhodně může pomýšlet vysoko. Má ideální dispozice: 201 centimetrů vysoká spojka totiž hraje levou rukou. To se cení.

„Je to jeden z mála leváků v české lize, navíc je vysoký. Pokud bude dál pilný a pracovitý, má na to dostat se do juniorského i seniorského reprezentačního výběru. V áčku je dlouhodobě problém s obsazováním levorukých hráčů, moc jich nemáme,“ upozornil sportovní manažer Zubří Jiří Mika.

Stanislav Kašpárek pochází z házenkářsky skromných poměrů Sokola Žeravice.

„Vyšel jsem z národní házené, která se dřív v Žeravicích hrála,“ připomíná.

Malá obec na Přerovsku házenou žije, vlajka s nápisem Žeravice bývá vidět třeba i při venkovních zápasech mužských a ženských reprezentací. „Je to u nás jediný sport. Taky jsem dřív jezdil fandit,“ přiznává Kašpárek.

Se školním týmem do Turecka

Do Zubří přišel v patnácti letech a rychle se zlepšuje, už loni začal nastupovat v mužské extralize. Za valašský tým při čtrnácti startech nastřílel 27 branek.

„Je to u nás nastaveno tak, že talentovaní hráči dostávají zpočátku prostor a pět deset minut,“ vysvětluje Mika. „Ale Standa už v závěru sezony, kdy bylo jasno o naší záchraně a na vysoké umístění jsme taky nemohli myslet, trávil času na hřišti mnohem víc a v některých zápasech podával velice dobré výkony. Je pozoruhodné, že se v sedmnácti letech na spojce tak chytil.“

Podle zuberského manažera byl Kašpárek oceněný jako český talent roku zřejmě po zásluze. Kromě výkonů v extralize totiž pomohl dorosteneckému týmu ke třetímu místu, s reprezentačními dorostenci postoupil na mistrovství Evropy a dařilo se mu i v týmu juniorů, byť těm nakonec postup na vrcholný šampionát utekl.

„S mládežnickými kategoriemi se ale mužská extraliga nedá srovnávat. Je daleko tvrdší, rychlejší, brankáři pohotovější. Byl to skok,“ poznamenal Kašpárek.

Ačkoliv ho štve až deváté místo Zubří v české extralize, z osobního hlediska považuje uplynulý rok za vydařený. A další z vrcholů má ještě před sebou: v pátek odlétá se spolužáky ze Střední školy informatiky, elektrotechniky a řemesel v Rožnově pod Radhoštěm, s nimiž získal titul českých šampionů, na mistrovství světa středních škol do tureckého Trabzonu.

„Povede nás Jan Koleček, trenér mladších dorostenců v Zubří, ze Zubří jsme prakticky všichni,“ přiznal.Najdete na iDNES.czmobilní verze