Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zfalšovali smlouvu, tvrdí házenkářka Tóthová. Lže, brání se zlínský klub

Alžbeta Tóthová (vpravo) ve zlínském dresu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

5 2015
Přestup Alžbety Tóthové ze Zlína do týmu Hypo Niederösterreich je podle Evropské házenkářské federace neplatný. Slovenská legionářka chce kauzu hnát k soudu.

Médii létají silná slova o falšování podpisu na smlouvě, jehož pravost má prozkoumat písmoznalec. Kauza letního přestupu Alžbety Tóthové ze Zlína do týmu rakouského mistra Hypo Niederösterreich se dostala dokonce na stůl Evropské házenkářské federace.

Pětinásobná nejlepší házenkářka Slovenska tvrdí, že její kontrakt ve Zlíně je neplatný, český interligový klub naopak trvá na tom, že Tóthova je stále její hráčkou. „K nám se ale vrátit nemůže,“ nastínila členka zlínského vedení Daniela Sobieská.

Ke comebacku se Tóthová nemá – a ani Zlín už logicky nejeví o 37letou univerzální spojku zájem. Příkop, který mezi oběma stranami aféra vyhloubila, je nepřekonatelný. Jednání mezi Zlínem a rakouským velkoklubem však uvázla na nulovém bodě, lépe řečeno se ani nerozběhla.

„První nabídku našich podmínek Hypo odmítlo, druhou jsme nelimitovali, jen jsem je vyzvali k jednání. Bohužel bezvýsledně,“ posteskla si Sobieská.

Fotogalerie

Navzdory rozhodnutí EHF Tóthová v týmu 39násobného rakouského šampiona dál trénuje a za Hypo opětovně nastoupila k přípravnému zápasu, což už nehodlá Zlín dál tolerovat. „Došla nám trpělivost. Na základě potvrzeného právního vztahu uplatníme po hráčce sankci, která může být až ve výši 50 tisíc korun,“ pohrozila Sobieská. Dobře přitom ví, že pokutu od Tóthové bude těžko vymáhat.

„Ale nemůžeme jen tak ustoupit. Byl by to precedens. Hráčky si nemůžou ze dne na den sbalit kufry a odejít. Navíc svými výroky v médiích poškozuje dobré jméno našeho klubu. Mluví o nás jako o podvodnících, asociálech.“

Rodačka z Komárna v rozhovoru pro deník Šport osočila Zlín z falšování údajů ve smlouvě. Prý parafovala jen tzv. základní smlouvu, kterou navíc rozporuje. K dodatku, jenž ji měl zajišťovat plat až 1 200 eur (cca 33 tisíc korun) měsíčně, se vůbec nezná.

„Nejsem si vědoma, že jsem něco takového podepsala. Celou věc jsem dala posoudit grafologovi, a pokud se ukáže, že můj podpis není pravý, budu celou záležitost řešit soudně,“ řekla Športu. „Pokud by mi ve Zlíně nabídli takovou částku, neodešla bych do Hypa. Paní Sobieská mi v polovině června řekla, že nedostanu tolik jako minulou sezonu, a tak jsem se rozhodla pro odchod.“

Zlín ale drží v rukou dvě smlouvy s podpisy Tóthové. První do května 2016, kterou zaregistroval Český svaz házené, druhou upravující benefity hráčky. „Betka ji podepsala, přestože jsme ji upozorňovali, že na plnou částku bude mít nárok jen v případě splnění výkonnostních cílů hráčky a výsledků týmu,“ pravila Sobieská.

Tóthová absolvovala celou letní přípravu ve Vídni, sama už se ale smiřuje s tím, že si Ligu mistrů za osminásobné vítězky prestižní soutěže nezahraje. „Zřejmě to znamená konec mojí kariéry,“ připustila. „Jsme ochotni jednat, ale my na tahu nejsme,“ vzkázala Sobieská do Rakouska.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze