Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tahoun házenkářů Zdráhala: Přijel nejlepší tým světa a lidi to poznali

Ondřej Zdráhala střílí na branku házenkářů Francie. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

10 2015
S devíti brankami byl nejen nejlepším střelcem Česka, ale celého duelu. Proti hvězdným házenkářům Francie se Ondřej Zdráhala opět předvedl ve výborné formě. „Ani jsem se nenadál a jsem druhý nejstarší v mančaftu,“ usmál se tahoun týmu: „Téhle úlohy jsem se rád zhostil. Snažím se mladým klukům trochu ukázat směr a pomoci jim.“

Proti Francii pomáhal, jak mohl. Výborným pohybem a hlavně devíti trefami. Byť Češi prohráli s úřadujícími olympijskými šampiony i mistry světa a Evropy 24:34, vyprodaná hala v Brně jim tleskala.

„Diváci? Paráda! Publikum v Brně házené opravdu rozumí. Věděli, na které straně je větší kvalita, každou naši dobrou akci ocenili. Obrovsky jsem si to užil,“ popisoval Zdráhala, česká hvězda večera.

Prohráli jste o deset branek, ale vzhledem k množství zraněných to od národního týmu nebyl špatný výkon, ne?
Hlavně se nemůžeme vůbec dívat na skóre, musíme zápas zhodnotit podle našeho pocitu. Je jednoznačné, na čí straně byla síla. Ale myslím, že jsme odehráli dobrý zápas, posunuli jsme se zase o kousek dál. Trochu nás tlačila bota v proměňování stoprocentních šancí: dát těch šest až sedm příležitostí, mohl být výsledek daleko těsnější.

Trenéři říkali, že pro rozhodující nedělní duel v Makedonii budete potřebovat hlavně dobrý pocit...
Přesně to jsme si potřebovali odnést. Ukázat divákům v Česku nejlepší mančaft na světě, odehrát dobrý zápas a odjet do Skopje s dobrou náladou. A pokusit se o postup, který kvůli všem zraněním samozřejmě je přinejmenším mírně komplikovaný. Uvidíme v neděli.

Jak se připravit na očekávané makedonské peklo v hledišti?
Pokud bych měl mluvit za sebe, publikum nijak extrémně nevnímám - 60 minut se soustředím na výkon. Ale energie z lidí jde, žene vás. A máme tu spoustu hráčů z české ligy zvyklých hrát maximálně před tisícovkou fanoušků, pro některé to bude hození neplavce do hluboké vody. Ale musíme se s tím poprat. Každá zkušenost je dobrá a může nás posunout.

Nemůžou být nakonec Makedonci, kteří mají velmi silnou generaci, podobně těžkým sokem jako Francie?
Uvidíme, s kým nastoupí, slyšel jsem o nějakých zraněních. Jestli budou třeba dneska ve Švýcarsku někoho šetřit a proti nám půjdou v nejsilnější sestavě... Ale jasně, Balkánci, osm tisíc lidí v nové hale ve Skopje, horké hlavy. Tlak bude jak na nás, tak ještě větší na Makedonce. Pokud jim to znepříjemníme a nebudou od začátku na koni, mohli bychom uhrát dobrý výsledek.

Zase to bude hodně na vás, že? Když týmu chybí úderné spojky.
Tím, že nemáme Filipa Jíchu ani Pavla Horáka, kteří střílí z dálky a vytáhnou obranu ven, to musíme my menší rozběhat a pořád na soupeře tlačit, aby měl problémy na nohou. Dávat balon z ruky, aby vzniklo místo a desetina vteřiny nutná pro střelu.

Ještě k vám: do reprezentace jste se vrátil na podzim a hrajete výborně. Nedostal jste třeba nabídky na nové angažmá?
Uzavřel jsem na další dva roky smlouvu v Hammu (druhá bundesliga), jsem tam velice spokojený. Měl jsem nabídky z Francie z první ligy, ale rozhodoval jsem si i kvůli rodině - jiný jazyk a tak dále... Bylo to celkem těžké rozhodování, musím říct. Ale zůstal jsem.Najdete na iDNES.czmobilní verze