Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Házená v Brně bojuje o život

7 2006
Brno - Je to tristní, až zoufalý pohled na brněnskou házenou. Třeba teď o víkendu: muži Králova Pole slízli krutý výprask od Lovosic, ženy Bohunic víc než dvojnásobně zaostaly za slovenskou Šalou. A to nebyl zdaleka výjimečný úkaz. I kdyby se sečetly letošní bodové zisky obou týmů, neutekly by ze dna svých soutěží dál než na předposlední místo. Tak zoufalé je brněnské strádání.

Muži se upínají k systému

Ještě loni se přitom muži Házené Brno probojovali do play-off nejvyšší soutěže, letos však oddíl nabral dluhy a zabředl do krize. Ta vyvrcholila na konci ledna, kdy hráči hromadně vypověděli smlouvy. V té chvíli se extraligového týmu ujalo občanské sdružení HK Královo Pole. "Všechno se teprve rozjíždí, od sponzorů zatím máme jen přísliby.

Také potřebujeme znovu získat důvěru města," líčí předseda občanského sdružení Jiří Hrůza. "Ovšem věřím, že házená v Králově Poli na devadesát pět procent zůstane."

Klub nyní usiluje o to, aby se dokázal udržet v extralize. V její základní části skončil beznadějně poslední, ovšem naději na přežití mu dává nezvyklý systém play-out. Ten určí sestupujícího pomocí vyřazovacích bojů.

"S příchodem nových funkcionářů se situace v klubu zlepšila, kluci mají chuť do hry. Máme šanci," věří kouč Ladislav Dvořák.

Bohunice se nevzdávají, přesto už plánují návrat

Poslední šanci odvrátit pád z československé interligy budou mít v sobotu házenkářky Bohunic, nyní v tabulce nejhorší z českých týmů. Musely by však vyhrát v Bratislavě a poté uspět i v posledních třech zápasech základní části proti českým sokům.

"V Bratislavě máme poslední šanci. Pokud nám to tam nevyjde, tak už je to téměř definitivně odpískané," přiznává bohunický manažer Josef Trumpeš.

Bohunický klub už je tak téměř smířený s tím, že nejvyšší soutěž opustí. "Ještě se ale bude čekat, jak dopadne první liga. Třeba Cheb už jednou řekl, že ho interliga nezajímá. Ta se navíc příští rok ani nemusí hrát," přibližuje Trumpeš.

"Peníze se shání těžko. Reklama, kterou házené v Brně udělali chlapi, našemu sportu ublížila. Nám nezbývá než začít pracovat s mládeží a postavit tým na ní. Jinak to pro nás nemá cenu."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze