Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Salčáková: Hájit barvy Česka je čest. Teď chce s Olomoucí do play-off

Česká házenkářka Kristýna Salčáková (v bílém) | foto: Tomáš FraitMAFRA

3 2015
Celkem jedenácti brankami pomohla Kristýna Salčáková českému týmu k vítězství v přípravném turnaji házenkářek O štít města Chebu, na kterém domácí reprezentantky zdolaly Rakousko, Turecko i Bělorusko. Sedmadvacetileté křídlo z Olomouce se chce s národním výběrem dostat na mistrovství světa v Dánsku. V červnové play-off kvalifikaci zbývá udělat poslední krok: vyřadit Nizozemsko.

„Máme čas na to, připravit se. Doufám, že se nám vyhnou zranění a budeme v plné formě,“ přeje si opora interligové Zory, která v sobotu (18.00) hostí Porubu. A v boji o play-off potřebuje nutně body.

Užíváte si teď házenou v reprezentaci více než v klubu, kde bojujete o play-off?
Užívám si každý zápas reprezentace. Je pro mě čest hájit barvy České republiky. A když jsme nedávno hrály kvalifikační turnaj v Olomouci, tak to pro mě mělo ještě jinačí nádech. Jsem ráda, že se nám to povedlo a že nás přišlo podpořit tolik diváků. V reprezentaci si vždycky najdeme místo i pro nějaké teambuildingy, aby to nebyla jen házená, ale pro nás současně i zábava. Máme dobrou partu, kolektiv. Třeba na Vánoce jsme si rozdaly dárečky.

„V reprezentaci máme k dispozici Míšu Šafáře, došel i do klubu. Potřebovaly jsme si srovnat pár věcí.“

Kristýna Salčáková

V kvalifikačním turnaji v Olomouci jste zvládly nezvyklou roli favoritek. Byla to úleva?
Je pravda, že jsme byly papírově nejsilnějším týmem. Tato role nám moc nevyhovuje, neboť je pro nás novější. Ale právě proto nám došel pomoct Míša Šafář (sportovní psycholog) a zvládly jsme to. Teď už můžu říct, že to byla povinnost, ale bylo to náročné a nesměly jsme hlavně podcenit soupeře.

Zato v klubu tolik radosti nezažíváte. Olomouc byla třikrát v řadě bez play-off a teď je na hraně.
Myslím si, že začátek sezony nebyl špatný. O play-off se na Zoře porveme.

Musely jste si to se spoluhráčkami vyříkat?
V reprezentaci máme k dispozici Míšu Šafáře, došel i do klubu. Potřebovaly jsme si srovnat pár věcí a myslím, že nám to pomohlo. Uvědomily jsme si, že na to máme, že deka musí pryč a musíme pomoct jedna druhé.

Za reprezentaci se vám daří z křídla často skórovat. Hraje se vám v ní lépe než za Olomouc, kde někdy nejste tolik vidět?
Nevím, jak je to možné. Na Zoře plním zase trošku jinou roli - chvilku hraji na spojce, chvilku na křídle. Víceméně se pravidelně točíme s holkama.

Takže vám to více sedí v reprezentaci?
Hlavně s holkama v repre už jsme spolu sedm roků, známe se přece jenom víc než s holkama na Zoře, kde jsem rok a půl, takže to možná může být i tím. Je to podobný styl, ale na Zoře hráčky dorůstají.

Na palubovce lítáte nahoru - dolů. Váš styl je fyzicky velmi náročný. Jak jste na tom se silami?
To je role křídla. Takže plním roli.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze