Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brankář házenkářů: Belgie ukázala, že je třeba brát ji opravdu vážně

Brankář házenkářské reprezentace Petr Štochl (archivní snímek) | foto: AP

5 2015
Zažil toho v házené spoustu, letos se s Berlínem stal klubovým mistrem světa - a stejně protřelého brankáře Petra Štochla v jeho sportu stále leccos zvládne překvapit. Třeba to, jak kousavým soupeřem Česku na úvod kvalifikace o MS 2017 byla Belgie. „Hráli velmi dobře a nebyla to náhoda. Nemají vůbec špatný tým,“ řekl Štochl po výhře 34:32.

Byť česká reprezentace na úvod bojů o příští světový šampionát předvedla v Praze drtivý nástup a brzy vedla 6:2, nakonec to proti Belgii bylo drama.

„Možná jsme se i pod dojmem dobrého začátku trochu uklidnili a mysleli si, že to bude relativně v pohodě,“ přiznal Petr Štochl, 39letá opora národního týmu. „Jenže oni vědí, co umí a na co mají - a udržovali to po celé zápas. Nakonec to bylo mnohem těžší, než jsme čekali.“

Odveta se hraje v sobotu, už tedy víte, co jsou Belgičani zač?
Určitě jo, budeme se na něco moci o něco lépe připravit, máme teď s nimi naši vlastní zkušenost. Bude to možná duel těžší ve smyslu toho, že nastoupíme venku, ale možná o něco lepší, když víme, jak jsou dobří, jaký mají systém. Že je třeba brát je opravdu vážně.

Dá se říct, že to na startu kvalifikace byla „výhra s výstrahou“?
Každá výhra je dobrá. Když fotbalisti zvítězí 1:0 po bídném výkonu, jsou taky víceméně spokojení... Máme dva body a ověřili jsme si, že soupeři v kvalifikaci nebudou snadní. Je potřeba vidět naše chyby, ale taky koukat dopředu.

Fotogalerie

Belgie se dotáhla i na dva góly. Bál jste se v některé fázi o výsledek?
Strachovat se, tak by to úplně nenazval. Samozřejmě nebylo nikde napsané, že vyhrajeme. I když jsme víceméně celý zápas sice vedli o dvě, tři, čtyři branky, nikdy jsme si nebyli úplně jistý. Bylo to vyrovnané.

Do branky jste šel na druhou půli, ta první skončila extrémně divokým skóre 22:18. Nebylo vám kolegy Martina Galii až líto?
Já jsem si hlavně říkal, že je to stav skoro na závěr utkání... Dostat od Belgie 32 branek, to jsem fakt nečekal. Ale takový byl zápas: poměrně dost chyb, navíc jsme ve druhé půli trefili hodně tyček, takže i trochu smůly - ale to k tomu patří. Bohužel jsem byl velmi pozitivně překvapený výkonem soupeřem.

Co podle vás za výpadkem obrany bylo?
Bylo to těžké, v defenzivě se objevovali úplně noví kluci, co za nás nikdy nehráli. Musí si to sedat a bude to chviličku trvat.

Výhru pojistily až vaše zákroky v samém závěru, že?
Asi jo. Belgičani podali velmi dobrý výkon - ten náš byl sice bojovný, ale s příliš množstvím chyb ve hře obecně. Když se nám to podaří trochu zkorigovat, myslím, že bychom měli vyhrát i v Belgii.

Jak moc vás potěšilo, že nehledě na horší fáze plná hala stále fandila?
V Česku možná taková kulisa není zvykem, ale my na takové publikum vlastně už trochu zvyklí jsme. Je to jakási spolupráce mezi týmem a diváky. Vidí, že i když se nedaří, jdeme do toho naplno, nic nevypustíme, snažíme se urvat body. Diváci tohle cítí a vrací nám to tím, že povzbuzují, i když se třeba nedaří.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze