Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rozdíl mezi Olomoucí a lepšími týmy? Střelkyně, říká kouč Bělka

Jan Bělka | foto: MAFRA

23 2016
Podle plánu si zatím vedou olomoucké házenkářky. V polovině základní části jsou na šestém místě, navíc naposledy porazily Zlín 17:15, což je o malý krok přiblížilo ke splnění cíle v podobě účasti v play-off. „Je dobré, že teď máme na Zlín dva body, ale ještě dvanáct zápasů je před námi,“ připomíná trenér DHK Zora Olomouc Jan Bělka před sobotním (17.30) domácím zápasem s Michalovcemi.

Jak hodnotíte polovinu sezony?
S bodovým ziskem jsme spokojení. Získali jsme body tam, kde jsme měli, ale trochu je zklamaní, že jsme mohli jeden nebo dva získat v Partizánském. Doufám, že nás to nebude mrzet při sčítání po posledním kole.

Zato jste vyhráli nad Zlínem, se kterým se dva roky perete o poslední místo v play-off. Byl to zápas podzimu?
Tak jsme to nepostavili. Bylo to důležité, ale z minulosti máme zkušenosti, že byly holky v takových situacích přemotivované. Spíš jsme je uklidňovali, že nás čeká dalších 12 zápasů, takže to nemusí být klíčové, ať už vyhrajeme, nebo ne. Body totiž musíme potvrdit i potom a nechtěli bychom, aby se rozhodovalo v posledním kole ve Zlíně.

I letos si to rozdáte o čtvrté místo v české části?
Asi to k tomu po první části spěje. Musel by další z českých soupeřů před námi hodně ztratit, což nepředpokládám. Zřejmě to zase bude souboj mezi námi a Zlínem.

Týmy zespodu jste poráželi. Co vám chybí, aby přišly výhry i se silnějšími soupeři?
Se všemi jsme hráli venku, což je problém, zvlášť u ženských družstev, kde je psychika hodně složitá. Bylo by fajn, kdybychom tyto týmy překvapili doma, i body mohou rozhodovat. Během půlky sezony se ukazuje, že nám chybí střelkyně, která by v klíčových okamžicích dala góly. Defenziva je slušná, což se potvrdilo se Zlínem. Ale v útoku, když se utkání srovnalo, se nenašla střelkyně, co by na sebe vzala odpovědnost. To je rozdíl mezi námi a lepšími týmy, které mají spoustu reprezentantek a hráček s pohárovými zkušenostmi.

Roste v týmu hráčka, která ho jednou potáhne?
Uvidíme v jarní části. Máme mladé holky, které by v budoucnu mohly tuto roli plnit, teď ale ještě nečekám, že se některá z nich probudí a začne dávat deset gólů za zápas. Je to běh na dlouhou trať. Kdyby byla psychicky vyrovnanější, mohla by se jí stát Tereza Kubáčková. Zlínu dala devět branek, ale pak dvakrát hloupě faulovala, což ji rozhodilo, a potom nemohla střídat do obrany. Zatím má nevyrovnané výkony.

Vyčníval někdo z týmu během podzimu nad ostatní?
Asi ne, necítím to tak, spíš se prezentujeme kolektivními výkony. Se Zlínem to bylo typické, kdy se góly rozložily na více hráček a výborně šlapala obrana. U defenzivy se ukázala půlroční práce a jako teamleader se většinou v každém zápase objevil někdo jiný. A někdy se bohužel nenašel vůbec. Cítíme, že tady máme mezeru, ale spíš by mohl utkání rozhodovat týmový duch.

Jste spokojený s mladými hráčkami, které přišly v létě?
Největší pokrok udělala Jarka Trumpešová, která je moc šikovná a hodně vyrostla. Tvoří výborný tandem s Aničkou Gebre Selassie na střední spojce a každá má jiné přednosti. Markéta Hurychová na pravé spojce začala výborně přípravu, pak to trochu nebylo ono, ale do budoucna má příslib kvality. Výrazná posila je i Valentina Kapsová z Partizánského, která do budoucna může nahradit Katku Růžičkovou v roli ostré spojky. Zatím střídá dobré okamžiky se slabšími, takže musíme hodně pracovat.

Máte spočítané, kolik bodů bude na play-off stačit?
Vůbec ne. To ani asi nejde, protože netušíme, jak Zlín bude hrát. Musíme jich posbírat co nejvíc, abychom do posledního utkání do Zlína jeli ideálně s tříbodovým náskokem. Ale sezona je dlouhá, můžeme překvapit my i Zlín, pozitivně i negativně.Najdete na iDNES.czmobilní verze