Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nové Veselí chce k ubytovně získat i akademii házené

Momentka z extraligového duelu mezi házenkáři Nového Veselí (modrá) a Plzně | foto: Petr Lemberk, MAFRA

25 2017
V městysi, který proslavil prezident Miloš Zeman a výroba nového igráčka, žije 1 300 lidí. Většina obyvatel Nového Veselí je však teď nejvíc pyšná na své házenkáře. Ve všech kategoriích patří k republikové elitě!

Když minulou sobotu díky velkému obratu v závěru porazili v extralize mužů Hranice, vyběhli už hráči na palubovku z nové kabiny. „Šatna se sprchami a masérnou je luxusní. Je na stejném místě jako dřív, ale je nově vybavená a mnohem prostornější,“ libuje si Jiří Dolejší, jedna z opor A-týmu.

Dosavadní přízemní stavba propojující sportovní halu se sokolovnou se totiž výrazně rozšířila a dostala i první patro. V budově vznikla ubytovna s dvaceti pokoji, mnohem prostornější bude také nová posilovna.

„Původní průchod z haly do sokolovny se rozšířil a v patře vzniklo 19 dvoulůžkových pokojů se záchodem a sprchou, navíc je tam jeden bezbariérový pokoj v přízemí,“ představuje novinku místopředseda oddílu házené Zdeněk Materna.

Přespat může klidně i pět týmů

V případě dětských turnajů mohou kapacitu ubytování díky přistýlkám zvětšit až na 76 lůžek. „Taková kapacita umožní ubytování minimálně pěti týmů a nemusíme hledat kapacity v okolí,“ počítá Materna. Zbývá ještě vyřešit alespoň základní stravování.

„Děláme hodně soustředění a turnajů, doba se mění a oddíly chtějí lepší zázemí. Dosud jsme je ubytovávali v základní škole nebo sokolovně,“ říká starosta Sokola Jan Král. „Ubytovna pomůže i Novému Veselí, protože zde chybělo kvalitní ubytování. Prioritně je určená pro sportovce, v případě volné kapacity mohou zařízení využít i turisté,“ dodává.

Investici ve výši 20,8 milionu korun dotoval devíti miliony stát, pěti miliony kraj, městys přidal další tři a zbytek musí sehnat klub.

V Novém Veselí už funguje několik let krajské centrum talentované mládeže, klub však má další ambice.

„Český svaz házené (ČSH) vypisuje výběrové řízení na tréninková centra mládeže pro hráče od 15 do 19 let, do dvou měsíců by mělo být jasno. O zřízení této akademie velmi stojíme, měl to být pro klub další velký krok v jeho rozvoji,“ neskrývá ambice šéftrenér Pavel Hladík.

Jaký je postup? „Do konce února je možnost se vyjádřit k tomuto projektu tréninkových center mládeže, pak bude možnost se přihlásit. Výběrová komise následně rozhodne, komu centra přidělí,“ vysvětluje manažer reprezentací ČSH Karel Nocar.

Zatím podle něj není možné říci ani to, kolik center nakonec vznikne. „Je limit až šesti center pro chlapce a dívky. Záležet tedy bude na zájmu klubů, zatím můžeme jen spekulovat,“ dodává.

Dorostenci na špici

Jednoho zájemce si mohou na svazu napsat už nyní. „Co se týče zázemí a výsledků, troufám si říci, že jsme na tom nejlépe v Česku,“ míní Pavel Hladík.

Mladší dorost vede extraligu, starší je na druhém až třetím místě, klub se chlubí čtrnácti reprezentanty. Velkým boomem mužské házené a také ženského volejbalu utichly hlasy, které se před lety podivovaly, proč na vesnici roste velká sportovní hala.

„My už potřebujeme druhou tělocvičnu. Naše volejbalové dorostenky, kadetky i juniorky hrají první ligu. Jsme v situaci, kdy se bojuje o místo v hale, díky ubytovně už můžeme natáhnout tréninky dorostenců a mužů až do 22. hodiny, hráči mohou přespat v místě,“ reaguje starosta Sokola Jan Král.

Situaci by mohla vyřešit stavba školní tělocvičny.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze