Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampionát v Kataru začal pompézní show. Za Česko zazpívala Farna

Slavnostní zahájení světového šampionátu házenkářů v katarském Dauhá bylo velkolepou podívanou. | foto: Reuters

15 2015
Házenkářské mistrovství světa bylo v bohatém Kataru zahájeno tak, jak se čekalo: ve velkém stylu. "Bylo to bombastické," prohlásil o show český brankář Petr Štochl. V hale v Lusailu se na palubovku promítaly 3D efekty a zazpívali zástupci všech 24 účastnických zemí; Česko reprezentovala Ewa Farna.

Světový šampionát v házené má hostitelskou zemi ukázat jako místo, které podporuje sport v maximální míře. A soudě dle reakcí českých hráčů při úvodním ceremoniálu uspělo. „Je vidět, že nás chtěli ohromit. Pro Katar to byla obrovská reklama,“ říkal Pavel Horák, který spolu s celým mužstvem (s výjimkou nemocného Filipa Jíchy) výjimečnou událost sledoval z tribuny.

Fotogalerie

Show trvala skoro hodinu. Byly v ní znát olympijské inspirace: ať už to, že postupně vlajkonoši představili všech 24 zemí, nebo video na obří kostce - na něm z vrtulníku do haly v Lusailu seskakovali parašutisté a spolu s nimi maskot akce Fahed. To nápadně připomínalo zahájení her v Londýně a britský vtip s královnou Alžbětou s padákem.

Nejefektnější částí byly 3D projekce. Chvílemi světelná hra připomínala film Avatar, malý chlapec pronášel projev se zářícím míčem, na palubovce se střídala virtuální hřiště na fotbal, basketbal i házenou... „Skvělé. Předčilo to všechna moje očekávání,“ hodnotil rozehrávač Ondřej Zdráhala.

Hymnu turnaj nazvanou Live It společně předvedlo 24 interpretů, za Česko Ewa Farna. Poté přednesli projev první muž světové házené Hassan Moustafa i šéf organizačního výboru; oba mluvili v arabštině a v angličtině jejich slova byla jen na velkoplošné obrazovce.

„Chci ocenit, že stadiony vznikly v rekordním čase a zároveň na nejvyšší úrovni,“ řekl mimo jiné Moustafa a pohled do hypermoderní haly v Lusailu, kterou na schodech osvětlovali různě nasvícení bubeníci, to jen dosvědčoval. Tribuny, z nichž zářily speciální náramky pro každého v hale, ovšem nebyly zdaleka maximálně zaplněné.

Na ceremoniál, který v historii házenkářských šampionátu nemá obdoby, navázal úvodní duel domácího Kataru s Brazílií. Češi zahájí mistrovství světa v pátek od 19.00 proti Francii.

OFICIÁLNÍ HYMNA MS HÁZENKÁŘŮNajdete na iDNES.czmobilní verze