Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Držíme hlavy nahoře, říká muž, který pečuje o těla i duše házenkářů

Čeští házenkáři (vpravo kouč Jan Filip) už k postupu ze skupiny musí dvakrát vyhrát. | foto: Pavel Lebeda / chf.cz

21 2015
Dauhá (Od našeho zpravodaje) - K postupu ze základní skupiny házenkářského mistrovství světa už pro Česko vede jediná cesta: vyhrát zbývající oba duely a ještě spoléhat na souběh okolností. „Po vítězstvích samozřejmě všechno bolí méně, ale naše práce se nemění: od začátku se snažíme i o zábavu, léčit duši,“ říká v Kataru fyzioterapeut národního týmu Petr Tahovský.

Nejoblíbenější kratochvíle ve 33. patře hotelu Intercontinental v Dauhá? O tom není pochyb. „Okresní přebor. Ten jede dokola už asi dva roky - už ho můžu pustit bez zvuku a dabovat,“ usmívá se Petr Tahovský.

Právě tady bydlí čeští házenkářští reprezentanti a právě Tahovský patří k velmi důležitým postavám: stará se hráčům o těla i o duše. „Nálada není úplně špatná. Je jasné, že by situace mohla být lepší, ale snažíme se všichni držet hlavy nahoře,“ popisuje po výsledkově nevydařeném úvodu šampionátu. Češi zatím prohráli všechny tři duely - s Francií, se Švédskem i naposledy s Egyptem.

Na největším z pokojů na patře „úřaduje“ Tahovský spolu s lékařem mužstva Petrem Holubem. „Ráno jsem tu měl čtyři kluky,“ líčil ve středu v Dauhá. „Prolíná se to: někdo přijde na patnáct minut, jiný vydrží hodiny. Plus do toho úřaduje doktor a když se sejde po pěti mých a jeho lidech, je to docela nával.“

Takhle si bydlí čeští házenkáři v Kataru. Hotel Intercontinental City jim...

Fyzioterapeut Petr Tahovský (vzadu) spolu s doktorem týmu Petrem Holubem.

Práce je se vším. S tělem i s hlavou. Je jasné, že Češi potřebují nutně porazit ve čtvrtek Island, poté zdolat v sobotu Alžírsko a ještě doufat, že Island na závěr neuhraje s Egyptem víc než bod.

„Psychika tam je taky, ale na Island teď musíme jít s čistou hlavu,“ říká křídelník Jakub Hrstka. „Bude to čtvrtý zápas během sedmi dní, síly určitě ubývají.“

Tahovského práce startuje hned po zápase: „Jsou připravené bedny s ledem, kam se strčí lýtka, aby nohy trošku zregenerovaly. Někdo chce masáž, někdo chce být radši v klidu.“ Naštěstí mu zatím práce s rostoucím počtem zápasů výrazně nepřibývá. „Kluci jsou samozřejmě unavení, ale na vytížení jsou zvyklí ze svých klubů,“ popisuje český fyzioterapeut.

To potvrzuje i Hrstka, jeden z jeho svěřenců. „Snažíme se regenerovat, co se dá. Tréninky jsou tomu přizpůsobené, hlavně se připravit dobře takticky. Každý si je vědom toho, že teď jde o všechno. Podle toho bude zápas s Islandem vypadat.“

Soupeř bude jasným favoritem, ale třeba Češi překvapí. Hlavy se snaží nesklánět.Najdete na iDNES.czmobilní verze