Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Egypťané, pomůžete? Výsledek se k nám dostane, přiznává kouč házenkářů

Budou se takto házenkáři radovat z postupu? Pomoci jim musí i Egypt. | foto: Pavel Lebeda/chf.cz

24 2015
Dauhá (Od našeho zpravodaje) - Pro české házenkáře přichází na mistrovství světa den D. A zaděláno je na dvojnásobné drama. Aby žily naděje na postup, musí nejprve v sobotu od 17.00 Egypt sebrat aspoň bod Islandu. Bude-li splněna tato podmínka, Češi od 19.00 půjdou na Alžírsko s vědomím, že je jakákoli výhra posune mezi nejlepší šestnáctku planety.

Příjemný pocit to není, když svůj osud nedržíte v rukou je vy. „Z ligy nebo pohárů si nic takhle napjatého nepamatuju. Ale v reprezentaci se nám to na turnajích stává často,“ říká kouč házenkářů Daniel Kubeš.

Ano: aby Češi mohli snít o postupu do osmifinále světového šampionátu, musí jim pomoci někdo jiný. Konkrétně házenkáři Egypta. „My to neovlivníme. Nebo poslat nějaký dárek do Egypta? Bůhví, jak by to zafungovalo,“ bere věc na lehčí míru střelec Pavel Horák. Ale doufá: „Egypt žene publikum, věří si. Může to klapnout.“

Důvody mírného českého optimismu v mezích sportovního uvažování? Egypťané hrají zatím velmi dobrý turnaj - ze čtyř duelů padli pouze s Francií, senzačně vzali bod silným Švédům, zápasy s Českem a Alžírskem kontrolovali. Jako by se země házenkářsky chtěla vracet do let 1995 až 2001; na těchto MS prošli Afričané vždy do čtvrtfinále a v posledním zmíněném roce dobyli historické 4. místo. 

A další věc, nyní pro Česko příznivá. Katar stojí na práci zahraničních dělníků a egyptská komunita v Dauhá je velmi početná. Do haly Al Sadd se sice zpravidla fanoušci scházejí postupně a pár minut jim trvá, že dorazí v plném počtu, pak ovšem svůj tým doslova vybičují. Co do atmosféry dosud turnaji vládnou.

Fotogalerie

„Jakmile dostanou euforii, hrozně narostou - zvedne se jim sebevědomí a jsou nebezpeční,“ říká trenér Kubeš a brankář Petr Štochl doplňuje: „Věřím, že Egypt vyhraje. Mají tady domácí prostředí, to je žene dopředu.“

Prvním rébusem je, zda Egypt vedený výtečným brankářem Handawym udrží formu - druhým naopak to, zda ji Island, tým širší světové špičky, najde. Výkony Skandinávců nejsou zatím vůbec dobré, i když by tak mohla naznačovat jejich remíza s Francií.

To však byla výjimka, s Českem dostal Island lekci a prohrál vysoko 25:36.

„Strašně těžko se to odhaduje. Islanďani se vzpamatují, oklepou. Egypt zase hraje dobře... Otevřené to je,“ dodává druhý z trenérů mužstva Jan Filip.

Zatímco tento zápas bude končit v aréně Al Sadd, Češi se budou v hale Duhail chystat na svůj souboj s Alžírskem. A budou vědět, na čem jsou. „Tomu, že by se k nám výsledek nedonesl, v dnešní době nejde zabránit. Ani se o to nebudeme snažit. Jdeme na to otevřeně,“ dodává Kubeš.

„Televize jsou všude,“ souhlasí Štochl. „Budeme chtít vědět, jak to dopadne.“

A pak už začíná práce pro Kubeše s Filipem. Udržet tým v koncentraci. V lepším případě tak, aby si došel pro postup. V horším tak, aby jej špatná zpráva zdáli nezlomila. „Musíme se soustředit na to, abychom vyhráli další zápas na mistrovství světa. Dvě výhry ve skupině, to už není tragédie,“ říká Kubeš: „Tragédií by pro mě naopak bylo, kdybychom v případě výhry Islandu my náš zápas odevzdali. Budeme se snažit to nedopustit. Hlavní je se koukat na sebe.“

První výhra na turnaji dodal kuráže, na výkonu s Islandem se chyby hledaly velmi těžko. „Teď nastoupíme proti Alžírsku, které ještě nezískalo ani bod. Prohrát by byla ostuda, i když si nemyslím, že jsou ve skutečnosti tak slabí, jak tabulka skupiny ukazuje,“ odhaduje Horák.

Ano, česká výhra je základním cílem. Tím ovlivnitelným. Na kolik bude stačit, se však bude vědět ještě dřív, než sudí duel s Alžírskem vůbec zahájí.Najdete na iDNES.czmobilní verze