Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poloze vystřídá v Mostě kamarád Hudák. Přání? Aby Andělé dominovali

Lucia Súkenníková z Mostu srřílí na branku Rostova. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

12 2015
Éru po veleúspěšném trenérovi Polozovi bude u mosteckých házenkářek kormidlovat Polozův přítel. Černé anděly od příštího pondělí převezme Slovák Ľuboš Hudák. „Most je jedna z velkých výzev,“ svěřil se dosavadní kouč Veselí.

Kývl jste na nabídku rychle?
Naopak, v rozběhnuté sezoně šlo o dost těžké rozhodnutí. Neřekl jsem hned ano. Ale nabídka z Mostu je u nás obrovská, té se může rovnat už jen ta z Michalovců, historicky i ze Šaľy. Nepřichází každý den. Ale bylo těžké opustit Veselí. Kvůli atmosféře, hráčkám, týmu kolem házené. Zvažoval jsem to dlouho.

Co vám Most jako kouči nabízí?
Podmínky na maximální možné úrovni. Pro každého trenéra je to výzva, kádr je dobře složený a kvalitní. Po Dušanovi Polozovi do toho chci dát i svoje já.

Poloz byl oblíbený a úspěšný. Je složité přicházet po něm?
My jsme přátelé, děláme spolu slovenský nároďák. On ženy, já juniorky, stále spolu komunikujeme a pracujeme. Nechci Dušana v Mostě nahrazovat. Asi přijde něco nového, i když jsme v mnoha házenkářských věcech shodní. Spolu jsme si to vysvětlili. Kdybych po něm nepřišel já, přišel by někdo jiný, s kým by třeba byl méně ztotožněný. Vynasnažím se, aby to v Mostě fungovalo aspoň tak jako pod ním.

Co vám všechno říkal?
Že je rád, že vybrali mě. I když já očekával, že to bude až od léta, od nové sezony. Ale po ději událostí přišlo angažmá o mnoho rychleji, bylo to takové hektické. Dušan je kvalitní trenér, vynikající! A jak říkám, můj kamarád. Hráčkám v Mostě dal Dušan hodně. Chci jim dát minimálně to samé.

Jaké máte s Mostem plány?
Vytvořit anebo dobudovat družstvo takovým způsobem, aby bylo dominantní v našich soutěžích, tedy v interlize a české lize. A hlavně aby bylo úspěšné na mezinárodní úrovni, tedy v pohárech.

Změníte realizační tým?
Nastupuji za týden, nejdřív poznám lidi v Mostě, zapracuji se do tréninkového procesu. Na začátku bude asistentem Jirka Hanus, který se vyjádřil, že by rád pracoval s mládeží. Uvidíme. Ale kam jsem přišel, tam se realizační týmy neměnily. Hráčky jsou na něco zvyklé, je to zapracované. A uprostřed sezony nebudu ani radikálně měnit systémy a způsob hry, to by nebylo šťastné.

V sobotu jste s Veselím podlehl právě Mostu 22:28. Bylo složité pro vás tenhle zápas koučovat?
Ani ne. Už jako hráč jsem ctil jen ten dres, který oblékám. Na lavičce jsem se vůbec nezabýval tím, že hraji proti družstvu, kam půjdu. Chtěli jsme vyhrát, ale rozhodla šířka kádru Andělů a výkon jejich brankářky Müllnerové. Jsem férový a neřeším, co bude, nemanipuluji.

Slovenský expert se upíše na dva a půl roku. Hrál i na olympiádě

Turbulentní období v házenkářském Mostě má zklidnit nástup nového trenéra. České mistryně převezme slovenský expert Ľuboš Hudák. S trenérem, který dosud vedl v interlize Veselí, se v neděli definitivně dohodl mostecký manažer Rudolf Jung.

„Domluveni jsme na dvouapůlleté smlouvě. Družstvo převezme v pondělí 19. ledna,“ prohlásil Jung. „Ľuboš je vynikající trenér a ještě navíc byl špičkový hráč.“

Most sháněl nástupce Dušana Poloze, jenž na přelomu roku nečekaně skončil. Nejúspěšnější kouč v historii Černých andělů, který s nimi vyhrál i Challenge Cup, získal na severu Čech obrovské renomé. „Bylo asi jen 5-6 trenérů v mužské a ženské házené, kteří by náš tým mohli převzít, aniž by došlo k poklesu kvality,“ podotkl Jung, který jako brankář proti Hudákovi nastupoval v nejvyšší soutěži. „A dal mi plno gólů. Známe se skoro 30 let, spolu jsme hráli v juniorské reprezentaci.“

46letý Hudák startoval s Československem na olympiádě v Barceloně 1992 a o rok později na mistrovství světa, hrál v Bratislavě, ve Slovinsku či v Karviné, trénoval muže Hlohovce a Michalovců. Považuje se za Čechoslováka. „Rozpad republiky pro mě byl obrovské zklamání, naše házená tím utrpěla,“ lituje kouč slovenských juniorek, jehož odchod ve Veselí způsobil haló; vedení je naštvané, hráčky to obrečely.

Jung po Hudákovi žádá medaili v interlize a český titul. „Tým je silný a zkušený, všechny posty zdvojené. Ľuboš chce, aby drtivá většina kádru zůstala i pro příští sezonu. Na rozdíl od Dušana má všechny holky zdravé, v tom to bude mít jednodušší.“ Anděly provizorně koučuje Jiří Hanus, v sobotu s nimi vyhrál právě v Hudákově Veselí 28:22 (Jeřábková, Szarková a Ryšánková 5).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze