Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáři Jičína jdou proti soupeři, který je nařkl z podvodu

Michal Kraus z Jičína v utkání proti Hranicím | foto: Petr Janeček, MAFRA

15 2014
Jejich zatím poslední vzájemný zápas se dohrával několik týdnů po jeho skončení a během té doby padala ostrá slova. Přesně měsíc před sobotním utkáním úvodního kola finálové skupiny o 1. až 6. místo se totiž Jičín a Hranice utkaly v základní části.

Ve 23. minutě za stavu 9:6 pro domácí vstřelil hranický Martin Stržínek branku, kterou potvrdili i rozhodčí. Objevila se v zápisu, naskočila na světelné tabuli, vzápětí z ní ale zmizela a hlasatel oznámil, že gól nebyl uznán.

Proč? Gól vyškrtl zapisovatel Pavel Jandera na pokyn delegáta utkání Miloše Noska.

"Asi si špatně vyložil gestikulaci rozhodčích a bral ji jako přešlap střídajícího hráče," uvedl trenér jičínského družstva Aleš Babák. Hrálo se dál, když po několika málo minutách, v nichž padly další tři góly, se v průběhu oddechového času hosté z Hranic začali zajímat, jak to s neuznaným gólem vlastně je.

Nicméně zápas se dohrál s výsledkem 24:22, ale Hranice se s ním nechtěly smířit. Vše dostala do rukou k posouzení Komise pro soutěže, rozhodčí a pravidla, po zhlédnutí videa přiznala hostům upřený gól a výsledek upravila na 24:23 pro Jičín.

Celá záležitost tím ale neskončila, zástupci Hranic za chybou viděli úmysl domácích a odvolali se k exekutivě svazu s žádostí o kontumaci utkání. Jejich požadavek sice exekutivě zamítla, ale Jičínských se dotkl názor moravského klubu.

Podle něj totiž Jičín podváděl úmyslně. "Jsme pohoršeni a znechuceni způsobem, jakým se představitelé Cementu Hranice snaží získat extraligové body, na které v samotném utkání nedosáhli. Argumentovat tím, že by se v případě zapsání gólu, byť se dle záznamu jednalo o gól regulérní, mohlo skóre utkání vyvíjet jinak, je velmi pochybné a laciné," uvedl klub ve svém vyjádření.

Požadoval předložení důkazů Hranic o úmyslu domácích, jmenovitě zapisovatele Pavla Jandery. A pokud obvinění neprokážou, ať se veřejně omluví. Disciplinární komise sice zapisovatele Pavla Janderu potrestala zákazem výkonu funkce na dva týdny, ovšem s podmínkou do konce června.

Rozhodčí Bedřich a Lukáš Frieser si nezapískali dva týdny a dostali pokutu 1000 korun, delegát Miloš Nosek musel zaplatit stejnou částku a k tomu dostal zákaz funkce na šest týdnů. O verdiktu v nařčení z úmyslu či případných omluvách ani slovo.

"Disciplinárka rozhodla tak, jak rozhodla, a už s tím nic neuděláme. Musíme to respektovat a dál to nemíníme komentovat," řekl manažer Hranic Martin Šobr.

"Uznáváme sice, že v utkání k chybě došlo a gól měl platit, ale že by šlo o nějaký úmysl z naší strany, to absolutně vylučujeme," reagovali v Jičíně.

Kauza neuznaného gólu a následného obvinění z úmyslu tím skončila. Dnes, přesně měsíc po jejím zahájení se obě družstva ale opět utkají, v sázce budou první body ve finálové skupině o 1. až 6. místo.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze