Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Reprezentaci fandil i zraněný kapitán Jícha: Tým udělal velký posun

Zraněný Filip Jícha sleduje z tribuny zápas českého národního týmu. | foto: Alex Wipf/chf.cz

3 2015
Duel sledoval jen z hlediště, ale mohl být spokojený. Čeští házenkáři zvládli i bez svého šéfa Filipa Jíchy oba kvalifikační duely proti Švýcarsku. „Na kluky jsem se byl v Plzni na tréninku dívat každý den a moc se mi líbilo, jak pracovali,“ chválil Jícha, toho času bojující se zraněním.

Hvězdu německého Kielu a kapitána národního týmu momentálně trápí jeho vlastními slovy „zvláštní zranění“.

„Takové jsem nikdy neměl. Natažený úpon tříselného kanálku, z něhož se potom stal zánět stydké kosti,“ popisuje Jícha bolestivou záležitost. Důvod? „Protože jsem s tím hrál a hrál. Po zápase, v němž jsme vybojovali postup do Final Four Ligy mistrů, jsem pak dva dny nemohl chodit, takže už se to muselo řešit.“

A vy jste v této sezoně znovu přišel o duely národního týmu. V kvalifikaci o Euro jste ještě nehrál.
Bohužel to vyšlo zrovna na období nároďáku - kdybych mohl, hrál bych, ale vážně to nešlo. Prognózy jsou takové, že potřebuju zhruba kolem tří týdnů.

Jak vás zranění omezuje?
Člověk nemůže dělat ani žádnou manuální terapii, chce to jenom klid. Reprezentační doktor mi říkal, že bych ani neměl sedět na tvrdém povrchu; zranění je v hloupém místě. Ve středu nebo ve čtvrtek půjdu v Kielu na kontrolní rezonanci a pak bych chtěl pomalinku začít běhat.

V sezoně je to váš už čtvrtý zdravotní výpadek, čím to?
Stoprocentně tím, že je to můj sedmý, smutný rok - každý sedmý mám nějaké zranění (úsměv). Ale ne, zranění ke sportu patří. Ve své podstatě mě to nestresuje, na druhou stranu se částečně těším, až tahle sezona skončí. Na příští budu snad připravenější.

Fotogalerie ze sobotního duelu Česko vs. Švýcarsko

Ještě vás s Kielem čeká vrchol Ligy mistrů, k němu teď cílíte?
Určitě, celá léčba míří k Final Four. S mým operovaným kotníkem jsem se před tímhle zraněním konečně začal cítit velmi dobře, měl jsem i pár zápasů, s nimiž jsem byl osobně po dlouhé době spokojený. Je pro mě moc důležité, abych byl na závěr sezony v té nejoptimálnější formě, kterou můžu momentálně nabídnout. V Kielu teď máme na naše poměry až nepředstavitelně dlouhou pauzu, tak se všichni snaží vyřešit své problémy.

Jak jste sledoval zápasy reprezentace se Švýcary?
Byl jsem se tady za kluky podívat každý den na trénink a moc se mi líbilo, jak pracovali. Ve Švýcarsku to udělali podle toho, jak trénovali. Byli moc koncentrovaní.

Navázali ve vašich očích na výsledkově i herně dobrý závěr světového šampionátu v Kataru?
Pět zápasů venku (v součtu s MS) jsme s nároďákem nevyhráli, ani nepamatuji. To je opravdu veliký posun. V duelu ve Švýcarsku se mi hlavně líbila linie toho, jak jsme plnili náš systém.

Po dvou výhrách nad Švýcary je jasné, že kvalifikace vyvrcholí až na závěr v Makedonii...
Ve Skopje to bude velké finále, rozhodně žádná procházka růžovou zahradou. Teď tam Francouzi vyhráli o dvě branky, a to jsou na úplně jiném levelu házené... Bude to velká škola, každopádně se na to budu těšit.Najdete na iDNES.czmobilní verze