Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kanonýr Horák: Jsme tým, který si soupeři přejí. Ale ukáže se až na MS

Pavel Horák v přípravném utkání proti Německu. | foto: Foto: Alex Wipf, Český svaz házené

11 2015
Mannheim (Od našeho zpravodaje) - V posledním utkání před startem mistrovství světa ukázal, že by měl patřit k nejvýraznějším osobnostem českých házenkářů. Pavel Horák byl nejlepším střelcem týmu při porážce v Německu, vedle kapitána Jíchy má z hráčů v poli jasně nejvíce zkušeností i největší renomé. „Ale nechat to jen na nás dvou určitě nepůjde,“ říká opora bundesligového Berlína.

Chvílemi byl k nezastavení. Všech šest branek stihl Pavel Horák v generálce házenkářů na blížící se MS v Kataru ve druhé půli. Ačkoli úvodní poločas chodil jen do obrany, poslední test před šampionátem ukázal: na střelce z Berlína budou Češi na mistrovství spoléhat. Vedle Filipa Jíchy není v kádru momentálně z hráčů do pole nikdo s tolika zkušenostmi z těžkých bundesligových soubojů.

„Jestli jsem připravený na roli opory? Samozřejmě to zkusit musím,“ usmál se 32letý Horák. „Ale házená není o jednom či dvěma lidech. Nejde to nechat jen na mně a na Filipovi. Pokud to půjde ostatním, o to lehčeji bude hrát i my dva.“

Generálka v Německu ukázala, že vy sám máte slibnou formu, ne?
Cítím se dobře. Za poslední měsíce jsem hodně trénoval, nemám žádná zdravotní omezení. Myslím, že by to mělo jít.

Ovšem týmu oba duely s Němci nevyšly dle představ. Co vám ukázaly?
To, v čem máme ještě slabiny a jak si stojíme v porovnáním s kvalitním národním týmem. Nejen hráčsky. Fyzicky jsme pak odešli. Němci si mohli dovolit střídat po deseti minutách skoro kompletní šestky. My jsme to neodtahali v šesti jako dřív, ale pořád v míň lidech než oni. Kvalita se pak ztrácí.

Pokaždé jste zvládli první půli, ale druhou už ne. Čím to?
Ukázalo se také to, že i s takovým soupeřem můžeme normálně vyrovnaně hrát. Třeba i vyhrát poločas, což ale samozřejmě nestačí. Myslím si, že pokud se budeme držet našich taktických variant a budeme hrát disciplinovaněji, hlavně v útoku, budeme s naší obranou schopní uhrát lepší výsledky než tady v Německu.

Pavel Horák v přípravném utkání proti Německu.

Pavel Horák v přípravném utkání proti Německu.

Na šampionátu budou i těžší soupeři, souhlasíte?
Němci jsou mnohem sehranější než my, jejich tým má několik soustředění za rok; schází se pokaždé, když je volný víkend. Ale když míříme na MS, musíme se umět takovým celkům vyrovnat. Tady nám to nevyšlo, ale byl to závěr přípravy. Byť jsme si jej představovali jinak, musíme se podívat i na to, že jsme hodně trénovali, završily to dva zápasy ve dvou dnech. Musíme zregenerovat, pak odletíme a začne nová kapitola. Tohle byly přáteláky.

Přípravu poprvé vedli noví trenéři Filip s Kubešem. Jaká podle vás byla?
Překvapivě náročnější než v předešlých letech. Dopoledne jsme se zaměřovali na kondici a trénování fyzických sil, odpolední jednotky byly herní. Byly delší, než na co jsme zvyklí v klubech, ale měl jsem z toho dobrý pocit, částečně i ze zápasů. Musíme tomu dát ještě trošku víc.

Cítíte u týmu, v němž je hodně nových tváří, nervozitu ze startu na MS?
Momentálně ne, na klucích není znát,  že by měli mít strach nebo byli nervozní. Asi to přijde na nás všechny, až půjdeme do prvního zápasu proti Francii, tam se asi nepůjde úplně nejlehčeji (úsměv). Ale pro nervozitu není místo. Můžeme jedině překvapit. Je potřeba si v klidu urovnat věci, na kterých jsme pracovali.

Souhlasíte, že při vašich soupeřích je hlavní metou postup ze skupiny?
To je v každém případě náš cíl. Když se podíváme na naši skupinu, je na turnaji jednou z nejtěžších. Postup by byl velkým úspěchem. Od nás se neočekává, že porazíme Francii nebo Švédsko, ale pokusíme se o to. Překvapit můžeme vždycky. Už se to stalo několikrát.

Právě s dvojicí posledních olympijských finalistů Francie, Švédsko budete turnaj zahajovat. Jak vidíte tak ostrý start?
Je to těžké. Určitě by bylo lepší mít na začátek trochu slabší soupeře, protože na startu má každé mužstvo nejvíc sil. Těmito duely jich určitě strašně moc ztratíme a otázkou je, jestli nebudou síly chybět v důležitých zápasech proti týmům, s nimiž musíme uspět, pokud chceme na mistrovství projít do další fáze.

Jaká je vlastně nyní Image českého národního týmu? Vy patříte k jeho tvářím, co vám třeba říkají spoluhráči z Berlína, sami také reprezentanti?
Jsme jeden z těch soupeřů, které si ostatní silnější celky přejí mít ve skupině. Takhle to prezentují Švédové v Berlíně. Je tam i Španěl Romero: i když už nehraje v nároďáku, Španělé taky nikdy nepostrádali sebevědomí. Švédové mají spoustu výborných hráčů, ale ukáže se až na samotném mistrovství světa. Jak na tom kdo bude a co kdo v Kataru předvede.Najdete na iDNES.czmobilní verze