Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf světové házené: Katar byl úspěch, na OH 2024 budeme hrát na pláži

Hassan Moustafa, šéf Mezinárodní házenkářské federace | foto: Profimedia.cz

23 2017
Říkají mu „házenkářský Blatter“ a s mužem, který tak dlouho vedl fotbal, jej leccos spojuje. Egypťan Hassan Moustafa má řadu kritiků, ale zároveň je jako šéf Mezinárodní házenkářské federace nejmocnější postavou svého sportu. Již sedmnáct let. „Házená se nyní hraje po celé planetě,“ řekl Moustafa v Praze jako host akce Hvězdy pro legendy.

Když sledoval, kolik mimořádných osobností se na Štvanici pohybuje, pronesl: „Je to nový a jedinečný nápad. Jsem velmi rád, že tu mohu být.“

Byť tenhle 72letý Egypťan neslavil tak obří hráčské úspěchy jako zúčastněné hvězdy, právě on na všechny dohlíží. V čele světové házené stojí od roku 2000, se zmíněným Seppem Blatterem jej tak pojí věk, vytrvalost ve funkci i to, že jej kulantně řečeno ne každý má v lásce. Třeba za předloňský světový šampionát v Kataru, kde domácí i kvůli přízni rozhodčích prošli až do finále.

Ale zároveň Moustafa - také tím Blattera připomíná - šíří svůj sport tak, jak to jen jde. Do Prahy dorazil z Bulharska, těšil se z úspěšného diváckého přijetí házené na olympiádě v Riu, hodlá podporovat na plážovou házenou.

„Mezinárodní olympijský výbor rozhodl, že v Tokiu 2020 bude ukázkovým sportem. A jsem si jistý, že v roce 2024 už bude na olympiádě. Takové mám zprávy,“ řekl Moustafa v rozhovoru s českými novináři.

Československo bývala házenkářská velmoc. Jak jako host výjimečné exhibice v Praze vnímáte sílu současné české házené?
Můj názor je, že Češi jsou na velmi dobré cestě, ve správných rukou. Prezident svazu (Radek Bendl) je velmi aktivní; takovou akci jako na Štvanici házená nikde jinde nezažila. Pokud se chcete vrátit na výsluní, trvá to, nestihnete to přes noc - ale nejdůležitější je správný směr. Vaši muži se dostali na Euro, ženy na mistrovství světa. Máte s čím pracovat, bohatou historii, dobré aktivity. Pak se můžete přiblížit i k vašemu cíli, tedy stát se jedním z elitních házenkářských národů.

Česko čeká dlouhá cesta, neplatí to i o házené jako sportu? Vždyť jí stále dominují týmy z Evropy. Stříbro Kataru na MS 2015 bylo vůbec první světovou medailí pro neevropské mužstvo v dějinách...
Ne, ne. Házená je nyní celosvětová. Máme velmi silné týmy z rozdílných kontinentů, z Afriky, z Jižní Ameriky. Možná jste zaznamenali, že při poslední olympiádě v Rio de Janeiru byla házená podle počtu diváků sportem číslo dvě - po fotbalu, ale před volejbalem a basketbalem.

Olympijské hry pro vás byly důkazem, že jdete správnou cestou?
Znamená to, že máme nakročeno dobře. Jsme velký sport a takovým chceme zůstat. Pracujeme dnem i nocí, abychom se posunuli dál. Nejen v Evropě, ale všude.

Jak mimoevropské celky ještě zvednout, aby byla házená co do konkurenceschopnosti zcela globálním sportem?
Můžete vidět, že už se nedějí porážky o dvacet gólů jako v minulosti. V Africe máme Egypt, Tunisko, Maroko, Angolu. V Jižní Americe zase Argentinu, Brazílii, Chile. Nezapomínejte, že máme v IHF 217 plnohodnotných členů. Máme projekt pro velké národy, co zatím nejsou tak silné - USA, Čínu, Indii, Indonésii. V Japonsku pracují skvěle, před olympiádou v Tokiu získali jako trenéra Dagura Sigudssona (jenž s Německem vyhrál Euro 2016).

A dál?
Než jsem přijel do Prahy, byl jsem na velmi úspěšném turnaji pro země, kterým v Evropě říkáme „rozvojové“ - turnaj pro 16 týmů se poprvé hrál v Kosovu a nyní v Bulharsku. Pracujeme s nimi a má to úspěch. Je naší povinností je podporovat a pomáhat jim, materiálně i trenérsky. V Evropě můžeme vzít za příklad třeba Maltu. Házená je všude.

Jako jeden z prvních sportů jste uspořádali velký turnaj v Kataru. Co jste před dvěma lety říkal tehdejší kritice?
Nechceme se plést do politiky. Děláme sport. Nyní dokonce Egypt, tedy moje země, uťala s Katarem diplomatické vztahy (kvůli politickému sporu v Perském zálivu). Nechceme se zabývat politikou. Jako lidé ze sportu neřešíme ani ji, ani barvu pleti nebo rasu.

Tak jinak: bylo mistrovství světa 2015 úspěchem?
Určitě. Bylo velmi dobré z každého pohledu. Finančně, divácky, televizně.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze