Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenou se v extralize neuživíte, říká Kavka. A míří od mistra do Zlína

Martin Kavka | foto: Zdeněk Němec

28 2015
Zápasy o medaile vyměnil za tuhý boj u udržení extraligy. Přesto si Martin Kavka letní transfer z mistrovské Plzně do Zlína pochvaluje. „Člověk musí myslet na zadní vrátka, ve Zlíně jsem přijal pracovní nabídku, která je o level výše než v Plzni,“ říká 25letá spojka. „Bohužel házená není u nás profesionální sport, takže jsem to vzal pragmaticky.“

Čemu se věnujete v civilním zaměstnání?
Budu mít na starosti nákup potravin z celého světa.

To vás baví?
I v Plzni jsem byl v zahraničním nákupu, import z Číny a Evropy.

Svoji budoucnost vidíte tedy v obchodu?
Házenou se hráč u nás neuživí a zvláště v níže postavených klubech. Sport beru jako něco, co plní můj čas a co mě baví. Nabídka ze Zlína byla z 90 procent o práci. A že se k tomu přidala házená, bylo pro mě jenom plus. Nemusel jsem hledat další angažmá.

Házená není na uživení ani u mistra?
Jak kdo a jak kde. Když se to vezme globálně, tak házená není zrovna sportem, kterým by se člověk mohl dlouhodobě živit a hlavně zajistit pro budoucnost.

Práce a házená se dá skloubit dobře?
Naštěstí máme tréninky až k večeru, takže se to nekryje. Pak je to o domluvě, vyjít si vstříc v práci i na házené. Všichni jsme rozumní lidé, domluvíme se.

Už loni jste měl nakročeno do zlínského klubu, ale nevyšlo to. Proč?
Bavili jsme se o tom s panem Kafkou (tehdejší šéf mužů Zlína). Ale měl jsem v Plzni ještě smlouvu, pracoval jsem tam, bydlel tam s přítelkyní. Proto jsme se rozhodli ještě rok zůstat.

A byl z toho druhý titul...
Nakonec se to ukázalo jako dobré rozhodnutí. Letos jsme si zavolali znovu a dotáhli to.

Plácli jste si jen na rok. Proč?
Uvidí se, jak mi to půjde v práci a jak to bude s házenou ve Zlíně příští rok. Nemáme zaječí úmysly, a když bude všechno fungovat, tak se domluvíme i příští rok.

Ve Zlíně si od vás hodně slibují. Jste připravený na roli tahouna?
Myslím, že zkušenosti mám. Je tady spousta mladých kluků, kteří potřebují ukázat směr. Je to pro mě nová role, výzvy mám rád.

Ale zlínské ambice jsou diametrálně odlišné od plzeňských. Nevadí vám to?
Je to rozdíl. Plzeň má nejvyšší cíle, i klub funguje jinak. Všichni víme, že nebudeme vyhrávat každý zápas. Musíme se snažit odvést nejlepší výkon a soustředit se na duely s týmy ze spodní části tabulky, abychom hráli bez nějakých nervů uprostřed tabulky.

Jak vzpomínáte na zápasy se Zlínem?
Tuším, že loni i předloni jsme proti němu začínali. Rozdíl tam byl znát. Mohli jsme si vyzkoušet spoustu věcí. Ale nebyly to jednoduché zápasy. Dokud měl Zlín síly, vzdoroval.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze