Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáři Dukly vyhlížejí plnou halu: Kdy jindy by lidi měli přijít?

Daniel Čurda, házenkář pražské Dukly, v pohárovém duelu s belgickým KV Sasja. | foto: Ladislav Adámek/hcduklapraha.cz

30 2016
Stojí před šancí, která je pro mnoho z nich dost možná poslední v kariéře. A téměř jistě pro Daniela Čurdu: 40letý sportovní ředitel házenkářů Dukly si užívá povedený comeback na hřiště, který vyvrcholí v neděli odvetou semifinále Challenge Cupu proti Braze. „Potřebujeme plnou halu - pak my na hřišti necháme všechno,“ říká Čurda.

Další z vrcholů sezony je tu. Nečekaně dlouhá cesta házenkářů Dukly evropskou soutěží Challenge Cup má další zastávku: nedělní odvetu semifinále proti portugalské Braze (od 18.00 v hale na Podvinném mlýně). Z úvodního duelu si navíc přivezli velmi slibný výsledek, těsnou porážku 33:34.

Úspěch má pro ně i nádech komplikací. Vzhledem k nabitému termínovému kalendáři Dukla musela ve středu a ve čtvrtek sehrát dva čtvrtfinálové duely extraligy v Jičíně. Postoupila po boji, po vítězství 3:1 na zápasy. „Fyzicky na tom určitě nejsme ideálně,“ říká Daniel Čurda.

A tak vám zbyl před Bragou jen jeden klasický trénink, ten páteční.
Vzhledem k tomu, že jsme nedokázali sérii s Jičínem ukončit ve středu, stálo nás to jeden těžký zápas navíc - a těžké byly oba duely, oba se rozhodovaly až v koncovce. V prvním jsme to bohužel nedali. Sebralo nám to síly, máme pár drobnějších zranění. Proto jsme trénink přizpůsobili.

Hráči si mohli před jedním z vrcholů sezony odpočinout?
Kluci se protáhli, v klidu si zaházeli na bránu, pak jsme odjeli na společný oběd, který jsme si chtěli dát, abychom byli pohromadě. Následovala regenerace na Dukle. Věřím, že nám pomůže volná sobota. Budeme sice unavení, ale...

... euforie by to mohla přebít?
Máme za sebou postup do semifinále extraligy, což byl v sezoně náš cíl, chtěli jsme bojovat o medaile. Mohlo by to z nás spadnout. Jsme o kus dál než loni, kdy jsme hráli o 5. až 8. místo. Věřím, že únava spojená s úspěchem odeznívá líp. Proto teď potřebujeme, aby přišli lidi - pak my na hřišti necháme všechno. Sami bychom to těžko dávali. Jakmile se únava projeví, jde hráč výkonnostně dolů.

Přijít by fanoušci měli, ne? Zvlášť po výsledku z prvního duelu.
V předprodeji je pryč zhruba 500 lístků. Hala má kapacitu 1 200 lidí, přijdou VIP partneři, děti, mládež do 15 let má vstup zdarma, taky jsme oslovili všechny spolupracující kluby. Věřím, že se dostaneme přes tisíc - a pak bude atmosféra dobrá. Na co jiného by měl fanoušek přijít, když ne na takový zápas?

V Braze jste prohráli o gól, přitom jste říkali, že soupeř je možná házenkářsky i o úroveň výš. Blížil se tedy váš výkon ideálu?
Oni podle mého stále jsou o kategorii výš, ale my zahráli opravdu na naší hranici. Měli jsme výborného brankáře, vynikající útok i střelbu z dálky, dávali jednoduché góly. Snad jen počet technických chyb byl o malinko větší - pokud i tohle dokážeme odstranit, můžeme se dostat dál. Ale ano, blížilo se to ideálu.

Což asi o výkonu Bragy, loňského finalisty, říci nelze, že?
Oni zahráli průměr. Možná to měli trochu v hlavách, taky měli za sebou těžký zápas portugalského play-off. Teď se to v tomhle směru otočilo.

Doháníte manko jediné trefy. Věříte, že jsou šance vyrovnané?
Hrajeme sice doma, ale pořád to vidím zhruba 40 na 60 v jejich prospěch. Ale tu naši původní deseti- až dvacetiprocentní šanci jsme dokázali minimálně jednou tak znásobit.

Gólman Dukly: O postup se nejdřív nebáli, teď už ano

Zase bude jedním z klíčových mužů Dukly. Brankář Tomáš Petržala vnímá, jak jeho týmu dochází energie, ale říká: „Musíme v sobě najít skryté síly. Věřím, že nám pomůžou lidi, plná hala.“ Petržalovy zákroky mimo jiné zapřičinily, jak se v semifinále Challenge Cupu mění rozložení sebevědomí. „Nejdřív říkali do novin, že se vůbec nebojí o postup. Teď se bojí: měli hrát páté semifinále ligy se Sportingem, ale přehodili si ho,“ líčí Petržala. „Ne že by jim vyšel vstříc soupeř, šlo o striktní nařízení svazu. Jejich jasným cílem v sezoně je evropská trofej, nelpí ani na domácí lize.“ Opora Dukly si nedělá iluze o tom, kdo je favoritem: „Pořád Braga. Je to strašně silný mančaft.“ Ale při podpoře haly na Podvinném mlýně věří, že i favorit může padnout.Najdete na iDNES.czmobilní verze