Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jasný úkol pro házenkáře: zastavit v kvalifikaci „švýcarského Jíchu“

Čeští házenkáři na mistrovství světa v Kataru. | foto: Pavel Lebeda/chf.cz

29 2015
Jejich budoucí soupeř obecně nemá světový zvuk, jeden člen jeho kádru však ano. Švýcarská střední spojka Andy Schmid je na svém postu možná vůbec nejlepším házenkářem současnosti, proto je úkol před kvalifikačním dvojutkáním se Švýcary zřejmý - když jej Češi zastaví, bude vítězství mnohem blíž. Začíná se ve středu v Schaffhausenu.

O tom, že bundesliga je nejnáročnější klubovou soutěží ze všech, panuje v házené shoda. No a nejužitečnějším hráčem posledního ročníku 2013/14 byl vyhlášen - Andy Schmid z celku Rhein-Neckar Löwen.

To mluví za vše. Švýcarský ofenzivní génius Schmid bude jednoznačnou tváří příštích českých soupeřů. Ve středu v Schaffhausenu a v sobotu v odvetě v Plzni si na něj reprezentanti musejí dát obzvláštní pozor.

„Samozřejmě má v rámci švýcarského týmu největší jméno, je to hráč s vynikajícími schopnostmi. Na to se připravit musíme, ale nějaké zvláštní plány ve smyslu osobní obrany nemáme,“ říká jeden z koučů Daniel Kubeš.

Původně to měl být souboj dvou bundesligových es a dvou opor svých celků, jenže Česku bude kapitán Filip Jícha chybět kvůli zranění. Švýcaři svého lídra mají. „Pro ně je určitě tím, čím Jícháč pro nás, to každopádně,“ říká brankář Petr Štochl z Berlína, který proti Schmidovi pravidelně nastupuje v bundeslize.

Švýcarsko - Česko

Kvalifikace házenkářského mistrovství Evropy. Úvodní duel se hraje ve středu od 20.00 ve švýcarském Schaffhausenu (vysílá Sport2), odveta je na programu v sobotu v Plzni od 17.00.

Jícha hraje za Kiel, pro nějž jsou nyní Rhein-Neckar Löwen jasně největšími rivaly. Schmid zažívá skvělé časy, přesto jsou mezi hvězdami jisté rozdíly.

„Pokud bych měl tyhle dva hráče srovnat, volil bych Filipa - a ne proto, že je to Čech a můj kamarád. Je komplexnější, rozhodně je mezi nimi obrovský rozdíl třeba v obraně. I celkové pojetí házené má Filip trochu lepší,“ říká Štochl.

S tím souhlasí také reprezentační střední spojka Ondřej Zdráhala. „Filip je dál. Andy Schmid je možná v současnosti nejlepší střední spojka světa, ale čistě střední spojka; nemá komplexnost Filipa nebo Nikoly Karabatiče, kteří hrají nonstop 60 minut,“ říká Zdráhala: „Andy střídá jen do útoku, soustředí se pouze na svůj úkol, který má. A ten dělá velice dobře.“

I podle rozborů u videa, které házenkáři před švýcarským dvojzápasem viděli, se dá čekat následující scénář: většina útoků soupeře bude končit právě u Schmida, ať už půjde o finální přihrávky či o střely jeho samotného.

A mimochodem, pro brankáře nejsou právě příjemné.

„Každý má svoje hráče a zrovna Andyho střelecky moc rád nemám,“ uznává Štochl. „Je hodně šikovnej. Věci, co dělá, jsou velmi dobré, ve velmi velké kvalitě. Mám radši střelce, co mají třeba obrovskou ránu, ale líp se čtou, to u Andyho neplatí. Umí to a kouká na brankáře. Pro nás těžký hráč.“

Na druhou stranu se Schmid ve švýcarském kádru kvalitou hodně vymyká. Pokud by teoreticky třeba neměl svůj večer - či pokud jej v ideální případě česká obrana a gólmani společně dokáží eliminovat - budou kvalifikační body blízko.Najdete na iDNES.czmobilní verze