Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkáře čeká los. Jak moc žhavé bude mistrovství světa v poušti?

Daniel Kubeš, jenž pomohl vybojovat postup, bude v Kataru spolu s Janem Filipem českým koučem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

19 2014
Teploty v katarské metropoli mají o víkendu přešplhat přes 40 stupňů Celsia, což nepřekvapí. V neděli večer se ovšem ukáže, jak moc bude horko českým házenkářům, až v Dauhá začnou v lednu mistrovství světa. Los ostře sledované akce může být pro Česko, jež si na turnaji zahraje po dlouhých osmi letech, mimořádně krutý, ale i velmi slibný.

Házenkářský šampionát patří mezi akce, na nichž chce Katar v příštích letech potvrzovat svou vysněnou roli „hlavní země světového sportu“. V očekávané přehlídce špičkové světové házené jsou po dlouhé pauze konečně i Češi.

Klíčová otázka ovšem zní: bude los příznivý, nebo vražedný? Obě možnosti mohou nastat, až v neděli ve 20.30 českého času ceremoniál začne.

„Nebudu lhát, že jsem se nedíval na koše a neříkal si, kdo je favorit, a koho by naopak bylo fajn dostat,“ uvedl reprezentační manažer Karel Nocar, zástupce čtyřčlenné české výpravy, kterou Katařané pozvali. „Pojali to velkém, hradí veškeré náklady spojené s losováním. Chtějí být vidět, to je jasné,“ naznačuje Nocar, jaké jsou finanční možnosti bohaté ropné země.

Koše pro MS 2015

1. koš: Španělsko, Francie, Dánsko, Chorvatsko.
2. koš: Bosna a Hercegovina, Polsko, Švédsko, Slovinsko.
3. koš: Rusko, Katar, Makedonie, Alžírsko.
4. koš: Rakousko, Argentina, Bělorusko, ČESKO.
5. koš: Tunisko, Egypt, Brazílie, Bahrajn.
6. koš: Írán, SAE, Chile, Německo.

Nocar má od pátku do pondělního odletu v plánu třeba technický mítink, oficiální večeři, návštěvu hal či inspekci v hotelu, kde budou účastníci lednového šampionátu bydlet. Hlavní bod pobytu v Kataru je však jiný: los.

„Je jasné, že máme určitá přání. Fanoušci se určitě taky dívají na koše a přemýšlí o možných skupinách, to je součást hry,“ říká Nocar. „V momentě losu nám vlastně začíná příprava. Ale ono to nakonec dopadne tak, jak má.“

Klíč k tomu, aby vše dopadlo dobře, je hlavně v 6. koši. Do něj dodatečně spadlo Německo, které se na šampionát dostalo po ostudné kauze, když Mezinárodní házenkářská federace na poslední chvíli vyloučila Austrálii a pravidla pro udělení divoké karty změnila tak, aby pasovala Němcům.

„Každý, kdo aspoň trochu sleduje házenou, tuší, že přáním všech bude vyhnout se Němcům,“ souhlasí Nocar. „Ze zbytku posledního koše je nejnepříjemnější Chile, o ostatních dvou moc zpráv není. Z Íránu snad jen to, že mají jednoho hráče ve Veszprému,“ zmiňuje Nocar asijského házenkářského outsidera.

6. košem se začne a všichni budou úpěnlivě sledovat: Nepřidejte nás k těm Němcům! A podobné „hry“ budou vlastně až do konce. V 5. koši je třeba kromě nepříjemných celků ze severní Afriky také slabý Bahrajn a naopak enormně se lepšící Brazílie. „Jsou nebezpeční. Na posledním mistrovství světa mě velmi překvapili a navíc hráli krásnou házenou,“ říká český reprezentační manažer.

Ve 4. koši jsou Češi. Ve 3. domácí Katar - ač s naturalizovanými hráči - či aspoň africký mistr z Alžírska. Ve 2. senzačně tým Bosny a Hercegoviny díky tomu, že vyřadil v baráži Island. „Podle historie je Bosna nejslabší, je to velké překvapení,“ dodává Nocar. Až v 1. koši je „spravedlivo“, vedle sebe ční čtyři evropští giganti.

Varianty tak mohou znít i takto. Pekelná skupina: Francie, Polsko, Rusko, Česko, Brazílie, Německo. Nečitelná skupina: Španělsko, Slovinsko, Makedonie, Česko, Tunisko, Chile. Příznivý los: Chorvatsko, Bosna, Katar, Česko, Bahrajn, Írán.

Jak to nakonec v katarské metropoli v neděli dopadne?Najdete na iDNES.czmobilní verze