Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hayer se odreagoval při motokrosu

14 2003
Praha - Už pátá sezona v českých barvách čeká na slalomáře Stanleyho Hyera. Ta minulá se mu výsledkově příliš nevyvedla a tak se na ní snažil zapomenout mimo jiné i v sedle nového motokrosového stroje. Čechokanaďan přijel v pátek z Ameriky do Evropy, aby na ledovcích doladil formu.

Za oceánem strávil hodně času s rodinou a kamarády v kanadském Kimberley a tradičně jezdil a učil lyžovat děti v americkém Oregonu.

Minulou zimu Hayer na slalomových svazích nezářil. Vše začalo zraněným kolenem a následným otřesem mozku. To ho poznamenalo a z mizérie se nedostal.

"Ve slalomu jsem se nechytl. Věděl jsem, co mám dělat, ale tělo to nechtělo provést. Přestal jsem si věřit a bylo těžké se sám zvednout z díry," posteskl si v březnu.

Síly na novou sezonu odjel nabírat do Kanady. V Kimberley koupil motokrosovou motorku a třikrát týdně stroj proháněl. "Na trati jsem úplně sám. Je to velký relax," řekl.

Motokros jezdil od deseti let, ale nakonec se rozhodl pro lyžování. Na motokros ale nezanevřel a pořád ho baví. "Byl bych rád, kdybych mohl jezdit i v Čechách. Kdyby mi někdo půjčil motorku a jezdil se mnou," vyslovil své přání.

Na motokrosové trati skáče až čtyřicetimetrové skoky, podobně třeba jako při lyžařském sjezdu. "Je to jako skikros," přirovnal motokros k lyžařskému závodu na hrbolech. Prý také plánuje, že by si skikros zkusil. "Nevím, co na to řeknou na svazu, ale bude to možná na olympiádě a je to zábavné," uvedl Hayer.

Jeho kamarád Tomáš Kraus loni vyhrál v této disciplíně historicky první závod Světového poháru. "Možná by mi to pomohlo k normálnímu lyžování. Třeba na rozbité trati, kde jiní padají," přemýšlel Hayer.

V minulé sezoně se pětašedesátkrát postavil do startovní branky. Jezdil jeden závod za druhým a neměl čas trénovat. To chce letos změnit. "Snažím se být trošku chytřejší, ale uvidím, jestli to pomůže," řekl Hayer.

Možná si najde bydlení v Rakousku, aby nemusel daleko a tolik cestovat. "To je únavné," vysvětlil.  Od července třicetiletý Hayer se v létě více soustředil na
suchou přípravu než dříve. Na sněhu se cítil slabý, i proto si z Prahy vezl plán kondiční přípravy, který plnil. Dříve si podobný program dělal sám.

"Když to napíše někdo jiný, tak to člověk bere jako povinnost udělat a více se moří," uvedl slalomář. Zvedal i o třicet kilogramů těžší činky než dříve a cítí se silnější, ale má prý nyní větší svaly na rukách než na nohách.

"Možná jsem měl víc běhat, ale je těžké to dělat, když je člověk sám," podotkl. Po
příjezdu do Prahy měl ale možnost běhat s tenistou Tomášem Zíbem. 

Hayer strávil s rodiči v Kimberley nejvíce času za posledních deset let. Byl doma měsíc a půl na začátku a na konci pobytu v Americe. V lyžařském středisku vzdáleném čtyři hodiny cesty od Calgary si užíval klidného života. "Bylo hezké tam zas být. Všichni mě tam znají, ale je tam klid. Krása!" konstatoval.

Potkával se se starými kamarády. "Musel jsem vytáhnout občanku," vtipkoval. "Ne, je to malé město a všichni mě hned poznali. Jsem stejný, jen mám trošku víc vrásek. Ségra mi na to nabídla mastičku," smál se.

V Praze se moří v posilovně a ve čtvrtek jede na ledovec. Musí se dostat do závodního tempa. "Jezdit ukázkově pro děti je dobré na techniku, ale něco jiného, než to pustit naplno," podotkl Hayer.

Rýsuje se mu možnost trénovat v rakouském Schladmingu a na základě dohody svazu s rakouským B týmem pro Evropské poháry.

Hayer ještě neví, zda vyrazí na Světové poháry už koncem listopadu do Ameriky. Když se bude cítit hodně dobře, tak by prý jel. V opačném případě padne volba na Evropské poháry v Evropě.

"Možná je lepší mít dobrou sezonu v Evropě, než startovat se špatným číslem ve Světovém poháru. Na začátku je důležité se chytit. Radši začnu dobře v Evropském poháru," uvažoval.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze