Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havířovský tým potřebuje oživit, tvrdí loučící se kouč volejbalistů Pelikán

Volejbalisté Havířova se udrželi mezi elitou - na ilustračním fotu v utkání proti proti Brnu. | foto: Radek Miča, MAFRA

27 2010
Cíl splnil. Volejbalisté Slavie Havířov se udrželi mezi elitou. Přesto se trenér Ivan Pelikán rozhodl po roce od mužstva odejít. Proč? "Těch důvodů je několik," řekl. "Především mám jiný volejbalový projekt, který chci realizovat."

Je to něco lákavějšího než extraliga mužů?
Není to otázka peněz. Prostě je to z mého pohledu zajímavější a momentálně snad i prospěšnější, ale do extraligy se určitě chci vrátit později.

Jde o práci s mládeží?
Také. Mládež v tom je, ale jde i o jiné věci. Zatím nechci být konkrétní. Vše budeme teprve uzavírat. Do čtrnácti dnů budu vědět víc.

Tak pojďme k extralize. Co chybělo k tomu, abyste skončili výše než osmí? Přece jen, zkušené hráče jste v kádru měli.
Problém byl v tom, že jsme družstvo stavěli v červnu, v červenci, kdy už ostatní měli kádry hotové. Náš tým byl vytvořený uměle, narychlo. Přestože jsme měli některé zkušené volejbalisty, základní šestka nepřevzala iniciativu a nehrála tak, abychom bojovali o páté šesté místo. Pokud si někdo myslel, že budeme výše, tak to byla utopie.

Také pro to jste často měnil sestavu a hledal optimální složení mužstva?
Sestavu jsem nehledal. My jsme věděli, když budu konkrétní, tak pan Horváth (šéf klubu). Kuba Zvolánek (sportovní manažer) a já, že budeme mít problém se smečaři. S tím jsme do soutěže šli. Šlo ovšem i o souhru smečařů s nahrávači a to někdy trvá delší dobu.

Ke všemu se vám zranil univerzál Katona.
Ano, zhruba půl sezony nehrál. Museli jsme sestavu celou dobu lepit. Snažili jsme se využít kvality každého ze smečařů, které jsme měli. Jenže mezi nimi nebyl ani jeden, který by vyčníval nad ostatní.

S nahrávači jste byl spokojený?
Ivan Duda i Martin Kadlc obstáli, ale naše osmé místo odpovídá kvalitě hráčů a tomu, za jakých podmínek mužstvo vznikalo. Máme za sebou rok nula. Byl jsem si vědom, že musím udělat nutnou černou práci, jak se říká, kdy jsme vše podřídili jedinému – výsledku. Jde ovšem o velký úspěch pro město Havířov, což docení až čas...

Především v úvodu sezony jste se trápili i na přihrávce. S tou jste problémy neměli?
Tam nám hodně pomohl Petr Dohnal, ten přihrávku stabilizoval. Ke konci sezony nás soupeři oceňovali za hru v obraně a v poli. Liberečtí nám říkali, že jsme byli jedno z nejlépe bránících mužstev v poli, V tom bych až takový problém neviděl.

Co se v týmu musí změnit, aby se příště dostal výše?
Kádr potřebuje oživit. Je třeba získat nové smečaře, nahrávače a tak dále. Změn by mělo být hodně.

Má Havířov na to, aby se mezi elitou usadil?
K tomu jsme nakročili, ale je třeba začít pracovat koncepčně. A bude záležet i na tom, jestli sponzoři zachovají klubu přízeň.

Před příchodem do Havířova jste působil v Belgii. Je velký rozdíl věnovat se volejbalu tam a v Česku?
Je to stejné jako s celou společností. V Belgii je i v nižších soutěžích, kde nejsou profesionálové, vidět profesionálnější přístup. Když tam někdo něco dělá, tak ho do toho nemusíte nutit. Tady je mentalita trochu jiná.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze