Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Havajská sobota: dřina jménem Ironman

13 2000
P r a h a - Padesát milionů diváků u televizních obrazovek, na internetu u počítačů i u trati, by mělo podle odhadů pořadatelů sledovat slavný havajský triatlon. Ve startovní listině je mezi patnácti stovkami závodníků, kteří vzešli z téměř padesáti tisíc účastníků kvalifikačních závodů po celém světě, i osm Čechů. Největší šanci na úspěch mají třiatřicetiletý Michal Piloušek, startuje tu posedmé a loni skončil osmatřicátý za 9:08:56, a Petr Vabroušek, sedmadvacetiletý vítěz kvalifikace v Jižní Africe, který si chce na Havaji spravit chuť poté, co jeho loňskou premiéru ukončila nevolnost při běhu. Poprvé bude mít Česko zastoupení i mezi ženami, štěstí tu zkusí překvapení sezony Gabriela Loskotová.

Závod startuje v sobotu ráno v sedm hodin místního času v zátoce u hotelu Krále Kamehamehy ve městě Kailua Kona na Big Islandu. Tam je i cíl, kterým musejí startujcící proběhnout do půlnoci. V devadesátistupňové vlhkosti a téměř čtyřicetistupňovém vedru čekají závodníky z padesáti zemí ukrutné dávky 3,8 km plavání, 180 km na kole a maraton.

Největší šanci na zisk pětatřicetitisícové prémie z dotace čtvrtmilionu dolarů, mají loňští šampioni, Luc Van Lierde z Belgie, který drží i havajský rekord 8:04:08 hodiny z roku 1996, a Kanaďanka Lorri Bowdenová. Ovšem kromě ohromných objemů a extrémního počasí, které dokázalo už mnohým favoritům podrazit nohy, je čeká i řada soupeřů, kteří by rádi proběhli první špalírem pětadvaceti tisíc diváků v cílové rovince. Mezi nimi bude i americká triatlonistka Paula Newby-Fraserová, která už před osmi lety stanovila ženský rekord trati: 8:55:28.

O hodně později se asi v cíli objeví sedmdesátiletá americká jeptiška Madonna Buderová. Ta na Havaji poprvé startovala před patnácti lety a vzdala. Od té doby proběhla cílem dvanáctkrát, stala se havajskou legendou. Její nejlepší čas je osm let starý a má hodnotu 13:19:01 hodiny. Řádová sestra s neutuchajícím elánem prohlásila, že ji závod stále láká: "Každý rok je to pro mě nové dobrodružství. Věřím, že budu v dobré kondici a že trať zvládnu v lepším čase než loni," prohlásila penzistka, která před rokem dokončila závod za 14:42:25 hodiny, když se při závěrečném běhu mezi rozpálenými lávovými poli hodně trápila a zaběhla svůj druhý nejpomalejší havajský maraton 6:28:44.

Co všechno je třeba pro zabezpeční monstrózního závodu vykazuje následující souhrn faktů. Pořadatelé mají připraveno na občerstvovacích místech přes dvě stě tisíc pohárků, ještě o deset tisíc víc bude potřeba cyklistických lahví. Na závodníky čeká i patnáct tisíc kalorických tyčinek, sto tisíc galonů tekutin od polévky přes coca colu po vodu. Na vyznačení trati bylo spotřebováno přes sto čtyřicet mil pásky. K tomu už je jen třeba přidat litry potu a nezměřitelné množství vůle triatlonistů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze