Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek letos vyhrál, co se dalo

19 1998
- Další cennou trofej přidal do své velké sbírky český brankář Dominik Hašek, působící v severoamerické Národní hokejové lize (NHL) v týmu Buffalo Sabres. Na sobotním slavnostním ceremoniálu na pražském Žofíně byl vyhlášen podruhé v historii ankety Sportovcem roku České republiky. Předtím stejné ocenění získal v roce 1994.
Fenomenální gólman v letošní sezóně vyhrál, co se dalo. Dovedl český národní tým k zisku zlatých medailí na olympijských hrách v Naganu a byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje. V NHL obhájil Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče, Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře a Cenu Lestera B. Pearsona udělovanou Asociací hráčů NHL. Kraloval i ve Zlaté hokejce, kde pěti prvenstvími překonal Vladimíra Martince.
"Vítězství v anketě Sportovec roku bych zařadil mezi nejvyšší individuální ocenění, které se mi podařilo získat v posledních letech. To znamená vedle Zlaté hokejky, Vezinovy, Hartovy a Pearsonovy trofeje. V této anketě je hrozně těžké hodnotit, protože se porovnávají různé sporty," reagoval Hašek.
Ten získal ocenění stejně jako oštěpař Jan Železný podruhé, pouze on však provozuje kolektivní sport. "Brankář je také svým způsobem individuální sportovec v kolektivním sportu. Ať už provozuje kolektivní či individuální sport, musí člověk, který chce vyhrát trofej, podat nejlepší výkon v tom nejdůležitějším závodě nebo soutěži roku," míní rodák z Pardubic. Osobně by svůj hlas dal v anketě wimbledonské vítězce Janě Novotné.
Za triumf obdržel Hašek čtvrtmiliónovou prémii. Jak s ní naloží, zatím neví. "Vůbec jsem nad tím ještě nepřemýšlel, snad na to bude víc času po sezóně," připojil nejlépe placený brankář NHL, známý svými příspěvky na charitativní účely.
Minulý týden se stal třiatřicetiletý brankář v anketě pořádané Českým svazem ledního hokeje a deníkem MF Dnes českým Hokejistou století. "Bylo to pro mě překvapení. Myslím, že současní hráči jako já a Jarda Jágr byli zvýhodněni proti těm, kteří už nehrají," tvrdí.
České ankety podle Haška v mužstvu Buffala velký ohlas nemají. "Spoluhráči o nich nevědí. Do Evropy je daleko, možná se objeví pár vět v novinách, ale spoluhráči jim nepřikládají velký význam. O Hokejistovi století jsme nevěděl ani já, dozvěděl jsem se o něm až v momentě, kdy jsem vyhrál. Po vítězství ve Sportovci roku se ale určitě nějaký článek v novinách v Buffalu objeví."
Údělem hvězd je také to, že jejich jména a osoby se v médiích přetřásají ze všech možných úhlů a hledisek. Deník Lidové noviny zařadil Haška do skupiny nejbohatších lidí v České republice, naopak v průzkumu týdeníku Reflex se slavný hokejista nevešel mezi desítku nejvlivnějších Čechů uplynulého roku.
Obojí respektuje, protože podle něj tato média mají velký přehled o dění v České republice. "Mně ten přehled bohužel trochu chybí, protože devět měsíců v roce strávím za oceánem. Na místa nejvlivnějších lidí asi patří spíš politici než sportovci." Hašek zároveň připojil, že být mezi desítkou nejvlivnějších lidí není jeho cílem. "Věnuji se sportu a ne přesvědčování lidí," uzavřel tuto kapitolu.
Po triumfu na olympijských hrách byl jejich hrdina o letní přestávce středem pozornosti. Přestože si chtěl odpočinout, před svou slávou neunikl. Přes náročnou letní přestávku má podle statistik zatím nejlepší start v NHL své kariéry. "Odjížděl jsem spíš psychicky unavený. Léto bylo náročné, protože kam jsem přišel, ať už veřejně nebo neveřejně, tak mi byla věnována pořádná pozornost. Odjížděl jsem do zámoří odpočatý od hokeje, jako vždycky dobře připraven z tenisu a dalších sportů. Psychicky jsem si pak v Buffalu oddychl během tréninkového kempu," vysvětlil brankář, který má na svém kontě pět zápasů s nulou a průměr branky na zápas 1,69. "Mně i mužstvu se daří. Odehráli jsme ale teprve šestadvacet zápasů a před sebou máme dalších šestapadesát. Jsme ještě na začátku."
Při obrovské pozornosti, jež je držiteli zlaté medaile z olympijských her v Naganu věnována, cítí Hašek velkou zodpovědnost. "Malí kluci nás sledují jako své vzory a napodobují určitě i naše chování. Zodpovědnost cítím velkou, na druhou stranu si myslím, že člověk má být takový, jaký je, a chovat se, jak to cítí. Proto nemíním nějak zásadně měnit svůj životní styl nebo popírat to, co říkám."
Současná největší hvězda Buffala nastoupila zatím ve všech zápasech týmu v letošním ročníku, pouze dvakrát pustil Hašek v průběhu utkání do branky svého náhradníka Dwayna Rolosona. Všechny zápasy sezóny odehrát neplánuje. "Asi před měsícem jsem na toto téma diskutoval s trenérem a ani jeden jsme o tom nemluvili. Myslím si, že reálné číslo je tak 75 zápasů," tvrdí a strach z toho, že by se náročný program podepsal na jeho výkonnosti v závěru sezóny, rozhodně nemá. "V minulé sezóně jsem odchytal díky olympiádě možná ještě víc zápasů. Pro mě je nejdůležitější, abych byl zdravý, fit a nepřišlo žádné zranění."
Držiteli řady ocenění chybí pouze Stanleyův pohár, o kterém sní. "Na individuální rekordy vůbec nemyslím. Mým cílem je hrát dobře a co nejvíc vyhrávat," tvrdí. Loni skončilo Buffalo ve finále Východní konference, když nepřešlo do finále Stanleyova poháru přes Washington. "Rád bych řekl, že už jsme zralí na zisk Stanley cupu. Loni jsme měli druhé nejmladší mužstvo, které pak prošlo minimálními změnami. Určitě mu to prospělo, vyměnili se jen dva, tři hráči. Získali jsme zkušenosti a to je v bojích o Stanleyův pohár hrozně důležité."
Před letošní sezónou schválilo vedení NHL pravidla, která měla ztížit úlohu brankářů a přinést nárůst počtu vstřelených branek. "Naše mužstvo dává víc gólů než loni. Myslím si ale, že NHL udělala největší chybu, když posunula brankovou čáru dál od mantinelu. Je to trochu ulehčená situace pro brankáře, protože puky se odrážejí o hodně pomaleji a útočícímu hráči, který vybojuje puk u mantinelu, chybí jeden krok před branku. Je to ulehčení práce pro mě a pro obranu," popisuje změny Hašek, podle něhož by nárůstu branek pomohl návrat brankové čáry blíže k mantinelu. "Teď je to podobné jako v Evropě. Spousta hráčů je za brankou, odkud góly nepadají."
Po svém příchodu do NHL byl "Dominátor" kritizován za svůj osobitý styl, časté padání na zem a zahazování hokejky. Nyní je takový způsob chytání považován za revoluční a mladí brankáři se ho snaží napodobit. "Je důležité nenapodobovat, ale vyzkoušet si to. Říct si: 'Takhle chytá Hašek. Jestlipak mi to také bude vyhovovat?' Určitě brankáři chodí víc na zem a pouštějí hokejku častěji, než když jsem já přišel do NHL. Nemyslím si ale, že jsem to byl jen já, kdo to tady zavedl. Podobně chytá třeba Patrick Roy," míní brankářský novátor.
Kromě hokeje má Hašek i podnikatelské aktivity. "Moje firma se jmenuje Dominátor, stejně jako značka oblečení. Podařilo se mi dát dohromady skupinu lidí, která je firmě oddaná, a myslím si, že za rok jsme udělali velký kus práce. Je to ale podobné jako ve sportu, člověk nemůže být nikdy spokojený. Moji přezdívku Dominátor jsem vedle oblečení propůjčil i značce velmi chutného vína," prozradil. "Je pravda, že se moje jméno i fotografie bohužel objevily i tam, kde jsem k tomu svolení nedal. Tyto záležitosti už ale dávají dohromady moji právníci."
Vánoce stráví Hašek jako obvykle s rodinou a podle českých zvyků. "Dokonce čtyřiadvacátého a pětadvacátého nebude trénink. To se jinak celou sezónu nestane. Doufám, že napadne konečně sníh, protože zima je letos v Buffalu hrozně mírná. Naše štědrovečerní menu obstará pstruh, protože kapra v Americe nelze sehnat, a bramborový salát," přibližuje svojí sváteční pohodu.
Velké oslavy konce roku český brankář neplánuje. "Na Silvestra poprvé od doby, co jsem v Buffalu, nemáme zápas. Bohužel hrajeme den předtím a den potom, takže se nikam nevypravíme a žádná velká oslava nebude. S českými spoluhráči jsme dřív dělali přes svátky party. Letos ještě přesně nevím, ale myslím, že odpadne," dodal Hašek, kterému z lidských vlastností nejvíce vadí neupřímnost.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze